Wielopokoleniowy plac zabaw – czyli rozwijająca przestrzeń dla małych i dużych dzieci.

Czy plac zabaw musi być wyłącznie dedykowany dzieciom w określonym wieku, czy może być wielopokoleniowy? Zdecydowanie może być. Nowoczesne metody planowania atrakcyjnych przestrzeni zabawy i rekreacji powinny uwzględniać zapewnienie odpoczynku, zabawy i spędzania kreatywnego czasu dla wszystkich bez względu na wiek, gdyż korzyści takiego podejścia są nieocenione zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Wielopokoleniowa zabawa ma wiele korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci i dorosłych.  A teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy ciekawych, bezpiecznych przestrzeni do wspólnego spędzania czasu i interakcji społecznych, które przez pandemię zostały mocno ograniczone.

Korzyści z wielopokoleniowej zabawy dla dzieci

Interakcje ze starszymi kolegami i koleżankami, jak i dorosłymi budują u dzieci poczucie własnej wartości i pewność siebie. Spędzane czasu z przyjaciółmi, dziadkami, rodziną zapewnia dzieciom uwagę, na którą nie zawsze mogą liczyć w ferworze codziennych, domowych obowiązków. Dzieci potrzebują skupionej i opiekuńczej uwagi dorosłego, aby móc się prawidłowo rozwijać.

Zabawa ze starszymi sprawia również, że dzieci mogą się inspirować np. nowymi hobby, czy np. podglądać, jak prawidłowo korzystać z urządzeń do zabawy Pomysły, zainteresowania i nawyki, których dziecko uczy się od dorosłych,  będą kształtować ich światopogląd, gdy dorosną.

Korzyści dla dorosłych

Dbanie o bliskie relacje z młodszymi członkami rodziny jest szczególnie ważne dla osób starszych, gdyż pomaga im zachować radość, witalność i poczucie bycia potrzebnym. Starsi, którzy wchodzą w interakcje z dziećmi mają zazwyczaj lepsze zdrowie fizyczne, psychiczne i rzadziej popadają w depresję. Spędzanie czasu z dziadkami pozwala dzielić się swoimi życiowymi historiami i lekcjami, poznać inny punkt widzenia i nauczyć najmłodszych nowych rzeczy.

Spędzanie czasu dzieci z rodzicami jest również bardzo ważne; uwaga rodzica, zaangażowanie, wspólne eksperymenty budują poczucie bliskości i więzi, a przy okazji jest to sposób na oderwanie się od trosk pędzącego życia.

Wielopokoleniowy plac zabaw

W Naukowych Placach Zabaw zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest zabawa wielopokoleniowa, ale też włączająca dzieci bez względu na poziom sprawności. Nasze urządzenia są projektowane w taki sposób, aby były ciekawe i angażujące w zabawę i eksperymenty zarówno dzieci, jak i dorosłych. Świetnie nadają się jako wyposażenie dla wielopokoleniowego placu zabaw.

Na czym bazować myśląc o stworzeniu takiej przestrzeni da małych i dużych. Oto kilka naszych najważniejszych porad.

  1. Wybierz na plac zabaw urządzenia, którymi mogą bawić się wszyscy: dorośli, dzieci małe i duże, dziadkowie, a także upewnij się, że dzieci z niepełnosprawnościami również skorzystają z takiej przestrzeni. ( O projektowaniu integracyjnych placów zabaw piszemy tutaj)
  2. Zadbaj o naturę wokół. Drzewa, roślinność i naturalny krajobraz zapewnia młodszym i starszym możliwość odkrywania otaczającego świata, ale i sprzyja relaksowi i odstresowaniu się.
  3. Zwróć uwagę na bezpieczeństwo. Podejmując współpracę z dostawcą wyposażenia placów zabaw, czy parków – zawsze pytaj o certyfikaty i sprawdzaj wcześniejsze realizacje i referencje. Bezpieczna zabawa jest podstawą, jak i również jakoś wyposażenia, które ma służyć przez długi czas.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych projektach, urządzeniach, planowaniu wielopokoleniowych i integracyjnych przestrzeni dla dużych i małych? A może marzy Ci się edukacyjny plac zabaw, ścieżka lub park doświadczeń w Twojej gminie lub placówce oświaty. Z chęcią porozmawiamy i doradzimy najlepsze rozwiązania. Zapraszamy do kontaktu.