Tematyczny plac zabaw – klucz do zaaktywizowania i zaciekawienia małych i dużych!

W dzisiejszym przesyconym mediami świecie już nawet kilkumiesięczne dzieci spędzają sporo czasu na tabletach i smartfonach, a nastolatki po kilka godzin dziennie. Świat cyfrowy, pomimo wielu dobrodziejstw, które oferuje, zaburzył proporcje aktywności dzieci i młodzieży – niestety na niekorzyść swobodnej zabawy na świeżym powietrzu.

Wiele badań jako minimum wskazuje konieczność spędzenia co najmniej godziny dziennie na zabawie lub aktywności na świeżym powietrzu wśród dzieci i młodzieży. Choć dzieci nadal lubią spędzać czas na placach zabaw, coraz trudniej jest je zaciekawić, zadziwić i zmotywować do aktywności. Czy rozwiązaniem tego problemu jest tematyczny plac zabaw?

Z pomocą na szczęście przychodzą tematyczne place zabaw, które poza standardowymi rozwiązaniami jak huśtawki, zjeżdżalnie czy bujaki, uwzględniają inne zabawowe aktywności, takie jak np. eksperymenty z muzyką, doświadczenia fizyczne, optyczne, eksperymentowanie czy też zabawy naturalne. Przemyślana i kreatywnie zaprojektowana przestrzeń do zabawy sprawi, że rodziny będą chętniej wracać na takie tematyczne place zabaw.

Dlaczego warto wybrać tematyczny plac zabaw?

Unikalny design, niestandardowe urządzenia zabawowe zachęcają dzieci do korzystania z wyobraźni, eksperymentowania i doświadczania nowych rzeczy np. granie na instrumentach, czy też obserwowanie zjawisk fizycznych w prostej i przystępnej formie.

Angażowanie dzieci w każdym wieku bez względu na poziom sprawności

Urządzenia na plac zabaw powinny być zróżnicowane, ciekawe oraz dawać szansę na zabawę wszystkim, nie tylko całkowicie sprawnym dzieciom, dlatego planując plac zabaw możemy uwzględnić podzielenie go na strefy np. muzyczna, sensoryczna, eksperymentalna, wspinaczkowa, balansująca itp. Taka bogata przestrzeń pozwoli każdemu i w każdym wieku znaleźć dla siebie miejsce do zabawy. Takim ciekawym placem zabaw, który mieliśmy okazję wyposażyć jest kreatywny plac zabaw przy Przedszkolu nr 4 w Koninie gdzie dzieci mają możliwość bardzo różnorodnej zabawy począwszy od zabaw piaskiem, zabaw konstrukcyjnych, wspinania się aż po granie na plenerowych instrumentach muzycznych czy eksperymentowanie z nauką. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.

Park doświadczeń przyjazny dla budżetu

W całej Polsce powstają różne miejsca dla rodzin z dziećmi np. parki nauki czy rozrywki. Problemem jest często konieczność dojazdu do innego miasta, a także opłaty za korzystanie z takich atrakcji, które są nie małe – zważając na konieczność opłaty za całą rodzinę. Tworzenie tematycznych, kreatywnych i bogatych w wartościowe atrakcje placów zabaw jest tu bardzo dobrym rozwiązaniem, które wyrównuje szanse dla tych, którzy nie mają czasu, środków czy możliwości wyjazdów z dziećmi do odległych miejsc rozrywki. Dobrą praktykę zastosowało jakiś czas temu miasto Dąbrowa Górnicza na Śląsku, gdzie w popularnym Parku Hellera. Wśród zachwycającej bujną naturą miejsca spacerów i odpoczynku powstał park doświadczeń z kilkunastoma urządzeniami muzycznymi, naukowymi i sensorycznymi. Korzystać mogą z nich dzieci, młodzież, a nawet dorośli. Takie rozwiązania w miastach oferują rodzinom atrakcyjną formę wspólnego spędzania czasu, zarówno na zabawie, jak i odpoczynku, a to bezpośrednio wpływa na atrakcyjność miasta i dobrostan lokalnych społeczności.

Rozrywka nie tylko dla dzieci, ale przyjazna rodzinom

Korzystając z bogactwa, jakie oferuje tematyczne planowanie placów zabaw czy parków doświadczeń w miastach, tworzymy nie tylko przestrzenie dla najmłodszych, ale też całych rodzin. Urządzenia do zabawy na świeżym powietrzu nie muszą być wyłącznie zarezerwowane dla małych dzieci. Nasze doświadczenie pokazuje, że z ciekawych urządzeń muzycznych, naukowych czy sensorycznych chętnie korzystają wraz z dziećmi rodzicie i dziadkowie. Gdy oprócz stref zabawy pomyślimy podczas planowania o zieleni, strefach relaksu i odpoczynku – tworzymy tym samym wspaniałe miejsca integrujące całą rodzinę i lokalną społeczność.

Od prawie dekady tworzymy tematyczne place zabawy i parki doświadczeń. Często także doposażamy istniejące przestrzenie o dodatkowe strefy np. muzyczne, sensoryczne, tak aby z bogactwa różnorodności mogli korzystać wszyscy. Bez względu na tematykę danego placu zabaw nasz cel jest jeden – zaciekawić, zaangażować, zachęcić do zabawy na świeżym powietrzu i rozwijać zainteresowania małych i dużych. Oferujemy sprzęt najwyższej jakości i bezpieczeństwa zabawy.

Jeśli podoba ci się nasza idea zabawy i rekreacji – skontaktuj się z nami. Posiadamy duże doświadczenie w planowaniu i projektowaniu kreatywnych przestrzeni w miastach, gminach, placówkach oświaty, ale też przy obiektach wypoczynkowych czy osiedlach mieszkalnych. Razem stworzymy wyjątkowe miejsce nauki, zabawy i odpoczynku.