Kreatywność i plac zabaw

Twórcza zabawa jest fundamentalną częścią rozwoju dzieci. Kreatywność pomaga osiągać lepsze wyniki na egzaminach, sprawia, że dzieci lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów i są chętniejsze do nauki.

Po co nam kreatywność? Biorąc pod uwagę tak wiele zalet kreatywności – ważne abyśmy od najmłodszych lat zachęcali dzieci do rozwijania tej umiejętności. Jednym z najlepszych i najskuteczniejszych sposobów jest po prostu zabawa na placu zabaw, a szkolne i przedszkolne place zabaw są idealnym miejscem do doskonalenia kreatywności w bezpiecznym i przyjaznym środowisku. Jak zatem w prostych krokach sprawić, aby w pełni wykorzystać potencjał takiej przestrzeni? Nie jest to wcale takie trudne, oto nasze wskazówki:

Aktywna i pomysłowa zabawa

Decydując się na wyposażenie placu zabaw rozejrzyj się dobrze w ofercie producentów i nie kieruj się pośpiechem i wyłącznie najtańszą ofertą – pamiętaj, plac zabaw to inwestycja na lata, więc warto zadbać, aby był wyjątkowy. Wybierz urządzenia tematyczne, które zachęcą dzieci do zabaw sportowych, muzycznych, sensorycznych, naukowych, tak, aby mogły rozwijać się w wielu obszarach. Bujaki i huśtawki są jak najbardziej potrzebne, ale pamiętaj – to nie wszystko.

Odgrywanie ról i opowiadanie historii

Dzieci, zwłaszcza małe mają naturalną umiejętność odgrywania ról, zadbaj o miejsce, gdzie mogą dać upust swojej wyobraźni, możesz zorganizować scenę do zabaw teatralnych, indiańskie tipi, sklepik czy kuchnie błotną, gdzie najmłodsi będą przyrządzać ,,potrawy” z mleczy, kwiatów lub przeprowadzać eksperymenty.

fot. scholistic.com

Panele do zabawy i gry

Panele do zabawy są coraz popularniejszym wyposażeniem placów zabaw. Wśród tego typu urządzeń znajdziemy opcje wspierające sensorykę, zachęcające do eksperymentów, zabaw konstrukcyjnych i naukowych. Przykładem jest zabawa pamięciowa eko-memory, gdzie oprócz ćwiczenia pamięci najmłodsi mają szansę zdobyć wiedzę o ekologii i polskiej naturze, panel sensoryczny do nauki kolorów i kształtów, zabawy z iluzjami, gry konstrukcyjne jak np. tablica magnetyczna z kulodromem czy tablica do malowania.

Instrumenty muzyczne

Obok sztuki i rzemiosła muzyka to kolejny wspaniały sposób na pobudzenie kreatywności dzieci. Zainstalowanie łatwych w użyciu instrumentów muzycznych na placach zabaw, takich jak panele muzyczne, gongi tybetańskie, litofon, ksylofon, bębny i wiele innych urządzeń pozwolą dzieciom na wspólną zabawę w tworzenie muzyki. Muzyka pozwala dzieciom w rozwoju nie tylko kreatywności, ale rozwija umiejętności społeczne, analityczne, inteligencje, a także wspiera koncentracje.

Kreatywność dzieci jest ich naturalną cechą i ważne, aby miały narzędzia aby mogły ją na co dzień uwalniać. Od niemal dekady współpracujemy z placówkami oświatowymi, gminami, placówkami kultury tworząc kreatywne place zabaw, ścieżki i ogrody doświadczeń i parki nauki. Jeśli jest ci bliska idea ,,edutainment” – czyli nauka poprzez zabawę, skontaktuj się z nami. Z chęcią pomożemy Ci stworzyć takie wyjątkowe miejsce.