Każdy nowoczesny plac zabaw, bez względu na wielkość, w pełni zasługuje na miano poważnej inwestycji… Podpowiadamy co trzeba wiedzieć, by uniknąć podstawowych błędów.
Po pierwsze: dobry plan!
Wykonanie placu zabaw : najważniejsze kwestie do przemyślenia na samym początku to:
- Jaki rodzaj i wielkość terenu można wykorzystać na plac zabaw?
- Ile i jakie urządzenia na plac zabaw wybrać a które wykluczyć?
- Jak sprawić, by był to plac zabaw inny niż wszystkie w okolicy?
Jeśli plac zabaw ma być naprawdę przyjaznym miejscem, już na samym początku warto wziąć pod uwagę potrzeby maluchów. Czasem wystarczy odwiedzić kilka placów zabaw, by stwierdzić, że „to jest to” lub „zrobimy to inaczej i lepiej”. A czasem dobrze wykorzystać wiedzę niezawisłych ekspertów, którymi są… rodzice i opiekunowie. Zebrania w przedszkolu lub szkole, ankieta lub dyskusja na forum internetowym – sposobów na szukanie wspólnych rozwiązań i inspiracji jest naprawdę sporo.
Zanim powstanie projekt, warto wziąć pod uwagę wiek użytkowników placu zabaw. O ile w przypadku placu zabaw dla przedszkoli lub szkół sprawa jest prosta, to gdy w grę wchodzi miejski lub osiedlowy plac zabaw – urządzenia powinny uwzględniać zarówno potrzeby zarówno malutkich jak i starszych dzieci…a może i nawet rodziców i seniorów?
Przeglądając oferty producentów urządzeń na plac zabaw, warto postawić na różnorodność. A gdyby zamiast kolejnej karuzeli zafundować maluchom eko-kuchnię, kulodrom, Albo postawić na ścieżkę edukacyjną lub park doświadczeń?
Standardowe wyposażenie placów zabaw jest jak najbardziej lubiane i pożądane , nie mniej warto podejść nieszablonowo i zaoferować dzieciom zarówno beztroską zabawę, jak i coś wyjątkowego np. strefę muzyczną, edukacyjną czy sensoryczną na placu zabaw.
Planując plac zabaw bardzo istotne jest również odpowiedzenie sobie na pytania takie jak:
- Jakie zmysły będą rozwijane podczas zabawy na placu zabaw?
- Czy plac zabaw będzie oferował możliwość zabawy dzieciom z niepełnosprawnością?
- Czy sami chcielibyśmy się pobawić na takim placu zabaw, gdybyśmy byli dziećmi (tak, warto wejść w rolę dziecka)
Wykonanie placu zabaw a prawo budowlane
Równocześnie każdą wizję placu zabaw należy konfrontować z obowiązującymi przepisami. Projekt powinien uwzględniać zgodne z ustawą (prawo budowlane) odległości miejsca zabaw dzieci od:
- parkingów – min. 20 metrów
- torów kolejowych – min. 20 m.
- dróg – min. 10 m.
- linii okien budynków mieszkalnych – 10 m.
- śmietników – 10 m.
Każda piaskownica, zjeżdżalnia czy huśtawka to obiekty małej architektury. Położone zbyt blisko siebie stwarzają zagrożenie, którego należy i można uniknąć, zachowując między nimi odpowiednie odstępy.
Projekt placu zabaw powinien uwzględniać również ciągi komunikacyjne (chodniki, ścieżki) a także przestrzeń do swobodnego biegania oraz strefę odpoczynku (ławeczki, wiaty, etc.).
Zgodnie z przepisami, plac zabaw dla dzieci musi być też odpowiednio nasłoneczniony (przynajmniej przez cztery godziny dziennie).
Place zabaw z atestem + odpowiednia nawierzchnia = gwarancja bezpieczeństwa
Wybierając producenta urządzeń na plac zabaw, warto mieć pewność, że zapewnia on wyposażenie zgodne z obowiązującymi normami bezpieczeństwa.
Deklaracja zgodności z europejską normą PN-EN 1176 to konieczność.
Pamiętajmy, że bezpieczna zabawa wymaga również odpowiedniej nawierzchni. W przypadku niskich huśtawek czy karuzeli, w roli podłoża sprawdzi się darń. Jednak gdy w grę wchodzą drabinki lub zjeżdżalnie wyższe niż 1 m. – należy zadbać o odpowiednią warstwę piasku lub żwiru albo nawierzchnię syntetyczną.
Dużą przewagą urządzeń naukowych tworzonych przez nas jest fakt, iż do ich instalacji nie jest wymagana specjalna nawierzchnia.
Pomożemy urządzić plac zabaw z prawdziwego zdarzenia!
Problemy z ograniczonym budżetem? Brak koncepcji? Trudności z przebrnięciem przez gąszcz przepisów? Z przyjemnością odpowiemy na każde pytanie dotyczące projektu i wykonania wyjątkowego placu zabaw.