Park zabaw – nowoczesne połączenie relaksu z zabawą

Zastanawiasz się jak uatrakcyjnić swoją miejscowość? Brakuje Ci malowniczych zakątków, do których chętnie będą przychodzić mieszkańcy? Jeśli tak, to nasz projekt parku zabaw jest idealny dla Ciebie.  

Czym jest park zabaw? 

Park zabaw to połączenie rozrywkowego i aktywnego placu zabaw z relaksacyjnym charakterem parku. To miejsce, w którym każdy powinien znaleźć coś dla siebie: dzieci rozrywkę i towarzystwo, a dorośli spokój, relaks i kontakt z naturą. 

Przykłady takich miejsc znajdziecie w powiecie bielskim. Jest to seria placów zabaw pod wspólną nazwą Edu-Park, które wykonaliśmy dla LGD Ziemia-Bielska. Zdjęcia z nich zobaczycie TUTAJ 

 Jak stworzyć park zabaw? 

Takie miejsce możesz stworzyć na dwa sposoby: 

  • Zagospodarować istniejący plac zabaw i obsadzić go odpowiednio dobraną roślinnością. Jest to czasochłonne, ale warte wysiłku. 
  • Wyznaczyć w parku miejsce, które zostanie przeznaczone na budowę placu zabaw, ścieżki doświadczeń czy też naukowej strefy.  

Oba rozwiązania dają ten sam rezultat: powstaje miejsce do rekreacji w otoczeniu natury. W dzisiejszych czasach, które są wypełnione betonem i sztuczną nawierzchnią, takie przestrzenie są na wagę złota. Na szczęście widać światło w tunelu: coraz więcej nowoczesnych gmin i miast coraz bardziej angażuje się w budowanie i rewitalizację istniejących zielonych stref. Oby tak dalej! 

Zabawa/relaks/nauka – na co postawić budując park zabaw 

Idealne połączenie to WSZYSTKIEGO PO RÓWNO. Nie można tworzyć takiego miejsca pod jedną grupę odbiorców. Nasze rady odnośnie parków zabaw są takie: 

  • Urządzenia muzyczne powinny stać tylko w jednej części parku, najlepiej skrajnej, aby druga część została strefą ciszy.  
  • Urządzenia powinny zapewniać różne typy zabawy: ruchową, sensoryczną, manualną oraz odgrywanie ról. 
  • Część ławek powinna być skierowana na urządzenia, aby rodzice mogli spokojnie obserwować bawiące się dzieci. 
  • Wyposażenie placu zabaw powinno składać się z przynajmniej kilku urządzeń dostosowanych do dzieci z różnymi typami niepełnosprawności. 
  • Do urządzeń powinna prowadzić w miarę prosta nawierzchnia, aby osoby na wózku inwalidzkim mogły do nich podjechać. 
  • Należy zlikwidować wszystkie bariery architektoniczne, które uniemożliwiają swobodne korzystanie z parku przez osoby z różnymi typami niepełnosprawności. 
  • Ustawienie koszy na śmieci w widocznych punktach jest bardzo ważne. 
  • Warto wykorzystać naturalne ukształtowanie terenu i dostosować do niego rozmieszczenie wyposażenia parku zabaw.  

 

Współpraca 

Chcesz poznać naszą pełną ofertę? Wejdź w zakładkę produkty lub ściągnij nasz katalog, a jeśli potrzebujesz darmowej konsultacji – zadzwoń: 881 215 360