Mali odkrywcy na tropie tajemnic, czyli: czego uczą się dzieci na naukowym placu zabaw?

Nowoczesny plac zabaw? To miejsce idealne na kołyskę Newtona lub armatę powietrzną. Albo magiczną machinę, w której na oczach dzieci powstają piaskowe figury. Te i inne urządzenia naukowe to wspaniała rozrywka i świetny sposób na zrozumienie tajemnic przyrody.

Ciekawość górą!

Są pokaźnej wielkości, mają intrygujące kształty i rozmaite właściwości, np. wydają różne dźwięki. Obok naukowych urządzeń na placu zabaw trudno przejść obojętnie. Dlatego zaciekawione dzieciaki podchodzą coraz bliżej i… Szybko okazuje się, że te niezwykłe instalacje budzą sporo emocji i gwarantują świetną zabawę.

Jakby tego było mało, w przyjemny i prosty sposób pomagają zrozumieć takie zjawiska jak np.  fala dźwiękowa czy powstawanie wirów wodnych. A zasada zachowania pędu i energii nagle okazuje się dziecinnie prosta!

Czego można się dowiedzieć na placu zabaw dzięki urządzeniom naukowym? Wszystko zależy od tego, które z nich udostępnimy dzieciom. Każde jest zaproszeniem do fascynującej podróży w świat wiedzy. Rozmowy przez telefon paraboliczny,  gra w eko-memory w wesji XXL, pisanie lustrzane… Możliwości do wyboru jest sporo. Zwłaszcza, że możemy postawić zarówno na jedno jak i  kilka urządzeń, które stworzą wyjątkową ścieżkę edukacyjną.

Tajemnice fizyki na wyciągnięcie ręki

Wyposażenie placu zabaw w urządzenia naukowe może pomóc w opanowaniu takich obszarów fizyki jak: akustyka, mechanika i optyka. W swobodnej atmosferze, w grupie lub indywidualnie. W swoim stylu i tempie dzieci uczą się:

  • Czym jest fala dźwiękowa, jak powstaje i jak się zachowuje w różnych sytuacjach,
  • Na czym polega teoria krzywych Lissajous,
  • Jak działa zasada zachowania pędu i energii,
  • Jak powstaje wir wodny i jaki ma to związek z fizyką,
  • Jak to możliwe, dzięki małej sile można unieść naprawdę wielkie ciężary (zasada działania wielokrążka)?
  • Co wspólnego ma odbicie lustrzane z łodziami podwodnymi (peryskop)?
  • Jak ćwiczyć koncentrację i opanowanie sposobem Leonarda da Vinci?
  • Jak działa zegar słoneczny?
  • Jak działa kompas?
  • I wielu innych rzeczy, o których wiedza przydaje się nie tylko na lekcji fizyki ale i w codziennym życiu.

Odpowiedzi na pozornie trudne pytania – pojawiają się same. Na placu zabaw, którego projekt powstał z myślą o małym-wielkim odkrywcy, który drzemie w każdym dziecku.

Zadaj pytanie i znajdź odpowiedź – to proste!

To żaden sekret: wyposażenie ma znaczenie. Zarówno jeśli chodzi o zabawki na plac zabaw dla przedszkola, jak i dla szkoły. Starszym uczniom kolorowe zjeżdżalnie i drabinki mogą nie wystarczyć…Najlepiej gdy projekt przyjaznej przestrzeni uwzględnia potrzeby poznawcze dzieci w różnym wieku.

Idea naukowych urządzeń w dużej mierze pokrywa się z założeniami Inquiry-based learning. Nurtu w nowoczesnej pedagogice, polegającym na “uczeniu przez dociekanie”. Uczeniu angażującym umysł i emocje. Takiemu, które zachęca do samodzielnego zadawania pytań i szukania odpowiedzi. Oraz dzielenia się wiedzą z innymi. Bezpieczne eksperymentowanie na placu zabaw to lekcje na całe życie.

Chcesz stworzyć plac zabaw, który wspiera rozwój kompetencji społecznych dzieci, zachęca do nauki i eksperymentowania? Zadzwoń lub napisz do nas!

Sprawdź również naszą aktualną ofertę wyposażenia placów zabaw.