Jesień to dla zmysłów wyjątkowa pora, drzewa zmieniają kolor, a opadające liście malują ziemię feerią barw i szeleszczą pod ciężarem stóp. Powietrze jesienią, zwłaszcza w lesie, nabiera intensywnego, charakterystycznego zapachu szyszek, żywicy, a na każdym kroku dostrzec możemy prawdziwe skarby natury.
Warto wykorzystać jesienne okoliczności przyrody w rozwoju sensoryki przedszkolaków, bo jesień, jak żadna inna pora roku obfituje bogactwem zmysłowych bodźców. Jak to zrobić? Wybierz się z dziećmi na sensoryczny spacer, podczas którego będą miały okazję wykorzystać wszystkie 5 zmysłów do obserwacji przyrody. Spacer “5 zmysłów” zapewni też odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, której dziś tak wielu dzieciom brakuje, wyostrzy umiejętność obserwacji, dokumentowania i krytycznego myślenia, a także zintegruje je z otaczającą przyrodą. Poniżej znajdziecie nasze pomysły na wykorzystanie każdego ze zmysłów podczas takiego spaceru. Dokumentujcie swoje odkrycia w zeszycie lub na specjalnie przygotowanym do tego arkuszu, który znajdziecie tutaj.
Zmysł wzroku
Zabierz dzieci na spacer do lasu lub parku. Zachęć do obserwacji przyrody, opowiedzenia jakie rośliny i kolory widzą, jak wygląda dziś niebo, niech opowiedzą o pogodzie – czy też – jakie kształty mają rzeczy w zasięgu wzroku i dlaczego lubią jesień najbardziej. Po spacerze niech dzieci namalują lub narysują przedmioty, które zobaczyły.
Zmysł zapachu
Czym pachnie jesienne powietrze? Czy szyszki, gałązka jodły, jesienne jabłka mają ładny zapach? Zapytaj o to dzieci podczas spaceru. Jako uzupełnienie możesz też zorganizować podczas zajęć zabawę w zgadywanie zapachów. Przygotuj pojemniczki w których umieścisz skórkę pomarańczy, cynamon, jabłko, czekoladę, gałązkę świerku i zachęć dzieci do zgadywania, co znajduje się w danym pojemniczku. Uwaga: pamiętaj o dzieciach z alergią, nie każde może mieć styczność z danym zapachem.
Zmysł słuchu
Podczas spaceru niech dzieci wsłuchają się w otaczającą przyrodę, szelest liści pod stopami, świst wiatru, brzęczenie owada, szum wody w strumyku, a może uda Wam się usłyszeć stukanie dzięcioła i krakanie wron? Zachęć dzieci do rozmowy o tym, co słyszą, a następnie niech narysują, to co wydawało dźwięki.
Zmysł dotyku
Poszukajcie podczas spaceru skarbów natury: kasztanów, orzechów, szyszek, jesiennych jabłek, jarzębiny, kamyków, niech dzieci dotkną kory drzewa, kropli wody spływającej po gałązce. Zapytaj o wrażenia dotykowe, czy dany przedmiot był ciepły, zimny, gładki, chropowaty, kruchy, miękki twardy, wilgotny? Spacer 5-zmysłow to doskonały wstęp do nauki przymiotników opisujących wrażenia odbierane przez zmysł dotyku.
Zmysł smaku
Podczas spaceru 5-zmysłów lepiej nie smakujmy bezpośrednio znalezionych dobroci natury, zwłaszcza gdy prowadzimy zajęcia w przedszkolu. Zamiast tego, możemy obserwować przyrodę i porozmawiać o tym, jak smakują poszczególne jesienne owoce czy warzywa. Zachęć następnie dzieci do narysowania ulubionego owocu i warzywa.
Sensoryczny spacer 5-zmysłow to ciekawy, angażujący i mądry sposób rozwoju dziecięcej sensoryki, okazja do aktywności na świeżym powietrzu i rozwijania wiedzy o otaczającej przyrodzie, dlatego zachęcamy do tego rodzaju mądrej aktywności. Potrzebujesz pomocy dydaktycznej do zorganizowania ciekawego spaceru sensorycznego? Pobierz bezpłatne, gotowe do wydruku arkusze tutaj.
Chcesz stworzyć sensoryczny plac zabaw? Skontaktuj się z nami!