To oficjalne, jesień już nadeszła! Ta najbardziej kolorowa pora roku to czas, który obfituje w nieskończone możliwości prowadzenia kreatywnych, rozwijających i sensorycznych zabaw dla najmłodszych na świeżym powietrzu.
Jak wykorzystać ten cudowny sezon, tak aby połączyć naukę i zabawę? Zorganizuj podopiecznym jesienne lekcje na szkolnym placu zabaw. Jest wiele obszarów wczesnego nauczania, które z łatwością można przenieść ze szkolnej ławki na łono przyrody. Przygotowaliśmy kilka pomysłów, które możecie uwzględnić w waszym planie lekcji.
Ekspresyjna sztuka i design
Jesień dostarcza małym artystom wielu twórczych inspiracji. Różnorodność jesiennych kolorów i faktur oferuje wspaniałe możliwości tworzenia własnych dzieł sztuki. Zaproponuj dzieciom twórcze zabawy takie jak np. dzieło sztuki na tkaninie. Zorganizujcie białe, niepotrzebne prześcieradło na którym możecie odcisnąć pomalowane uprzednio farbą liście, gałązki czy kwiaty. Jeśli posiadacie ścianę lub tablicę do malowania, możesz poprosić dzieci o namalowanie tego, co widzą.
Polowanie na skarby
Zachęć najmłodszych do polowania na jesienne skarby: różnorodne opadłe liście, kory z drzew, gałązek, szyszek, kamyków. Zebrane wcześniej ,,skarby możecie wykorzystać na lekcjach plastyki tworząc różnego rodzaju kolaże lub na przykład do zrobienia pudełka sensorycznego.
Jesienne lekcje: matematyka
Żołędzie, orzechy, jarzębiny – małe rączki mogą je zbierać i zacząć liczyć.
Zbierz 5 żółtych liści, dwie gałązki, 3 orzechy, ile kasztanów potrzeba, aby ułożyć z nich metrową linię na boisku? Czy potrafisz podzielić równomiernie wszystkie skarby jesieni pomiędzy kolegami i koleżankami z klasy? Zorganizuj dzieciom matematyczne wyzwania.
Lekcja o wadze i miarach
Zbierz opadłe liście i napełnij nimi pojemnik. Poproś dzieci, aby codziennie zważały pojemnik i zapisywały wagę liści. Interesujące jest dla nich zauważenie, jak pojemnik stopniowo staje się lżejszy, ale czy wiedzą, dlaczego? Jeśli posiadacie pojemnik do zabawy z wodą możecie go napełnić i sprawdzić, które z jesiennych skarbów będzie się unosił na wodzie lub tonął i dlaczego tak się dzieje? Wykorzystaj te eksperymenty do wytłumaczenia zasad panujących w przyrodzie. Pamiętaj, że taka eksperymentalna i kreatywna forma przekazywana wiedzy sprawia, że dzieci szybciej zapamiętują.
Zrozumieć świat wokół nas – jesienne lekcje w ogrodzie
Jesień do idealna okazja, aby zaobserwować przemiany, cykle życia roślin i dzikiej przyrody, a także dowiedzieć się, co dzieje się z nimi o tej porze roku. Jakie zwierzęta hibernują, gdzie śpią jeże, które ptaki odlecą i gdzie, co możemy zrobić, aby wspierać i chronić zwierzęta w chłodniejszym czasie? Poszukajcie wspólnie odpowiedzi podczas jesiennych spacerów. Możecie potem zbudować karmniki dla ptaków lub budki dla jeży.
Zabawa w kuchni błotnej
Zabawa w gotowanie to jedno z ulubionych zajęć dzieci. Jeśli posiadacie kuchnię w waszym szkolnym ogrodzie możesz zorganizować kreatywne zabawy z elementami nauki. Poproś dzieci, by z rodzicami wybrały się na spacer i przyniosły do szkoły dary natury, przykładowo kasztany, żołędzie, orzech laskowy, orzech włoski, szyszki. Na blacie Eko-Kuchni wyłóż poszczególne elementy. Zapytaj dzieci, czy rozpoznają każdy z nich. Omów, z jakich drzew pochodzą znaleziska: kasztany (kasztanowiec), żołędzie (dąb), orzechy (laskowy-leszczyna, orzech włoski), szyszki (np.: sosna, świerk, modrzew). Jeśli posiadasz, pokaż dzieciom na obrazku każde drzewo. Teraz wsyp dary natury do 2 zlewu kuchni. Zasłoń dzieciom oczy i poproś, by dotykiem spróbowały zgadnąć przynajmniej 2 przedmioty. Zapytaj każdego, po czym rozpoznał dany element. Poproś, by dzieci opisały właściwości każdego przedmiotu pod kątem temperatury, ciężkości, faktury, koloru.
Nauka przez zabawę zyskuje coraz więcej uznania. Nie zapominajcie, że jesień jest pełna bodźców, kolorów i piękna, a w otoczeniu takiej przyrody nauka przychodzi najmłodszym łatwiej. Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy was do przeprowadzenia jesiennych lekcji na świeżym powietrzu.