Jak nasze place zabaw wspierają naukę i rozwijają kreatywność?

kreatywny plac zabaw

Czy place zabaw wspierają naukę? Wystarczy spojrzeć na bawiące się dzieci by zobaczyć, że zabawa to coś więcej niż chwile wypełnione radością…. To również ważny trening wytrwałości, koncentracji i odwagi w pokonywaniu ograniczeń. Właśnie dlatego wierzymy, że nowoczesny plac zabaw dla dzieci może być idealnym miejscem do wspierania nauki i rozwijania kreatywności.

Swoboda to podstawa!

Czy place zabaw wspierają naukę? Nasze urządzenia na plac zabaw to efekt inspiracji współczesną pedagogiką. M. Montessori, A. Stern i K. Robinson –  wszyscy oni zgodni są co tego, że uczenie się nowych rzeczy i rozwijanie pasji powinno odbywać się w sposób swobodny.

Przymus, sztywne reguły i ograniczenia? Mogą zepsuć nie tylko dobrą zabawę ale i pozbawić radości z uczenia się nowych rzeczy…

Na szczęście atmosfera na placu zabaw sprzyja realizacji najbardziej kreatywnych pomysłów. Zwłaszcza gdy maluchy mają nieograniczony dostęp do urządzeń inspirujących jeszcze bardziej niż zjeżdżalnia czy huśtawki. Spotkanie przy wodnym wirze, armacie powietrznej lub uchu słonia – to brzmi świetnie! I może być początkiem niezwykłych przyjaźni. Zarówno z rówieśnikami jak i z nauką.

Wiemy jak zaciekawić dzieci… w realu!

Zaintrygować współczesnego malucha nie jest łatwo.  Zwłaszcza gdy wydaje się mu, że dostęp do wszystkiego co interesujące zapewni mu wyłącznie komputer, tablet, telefon czy telewizja.

Okazuje się, że nieznane dotąd elementy placu zabaw przyciągają jak magnes. Ich rozmiary, kształty, kolory – kryją tajemnicę, która fascynuje od samego początku. A potem… jest jeszcze ciekawiej! Ponieważ okazuje się, że można na własne oczy zobaczyć jak powstają filmy animowane. Lub podziwiać świat przez szybki w różnych kolorach. A nawet poczuć dźwięk na własnej skórze dzięki tybetańskim gongom!

Nowoczesny plac zabaw – w odróżnieniu od nowoczesnych technologii – jest całkowicie bezpieczny dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Na kłopoty z integracją sensoryczną

Statystyki biją na alarm: problemy z integracją sensoryczną dotyczą coraz większej liczby dzieci. Objawy to nadwrażliwość lub zbyt mała wrażliwość na bodźce, kłopoty z zachowaniem równowagi, agresywne zachowanie… Dlatego sensoryczne place zabaw nie bez powodu cieszą się coraz większą popularnością. Dobra wiadomość jest taka, że maluchy instynktownie uwielbiają rozwijać możliwości swoich rączek, oczu i uszu.

Przy ścianie do malowania farbami można ćwiczyć precyzję i spostrzegawczość, czując się przy tym jak artysta w plenerze. Panel muzyczny pozwala na całą gamę dźwiękowych eksperymentów. A w eko-kuchni aż wrze od pomysłów na aromatyczne i smaczne „potrawy” z piasku, trawy i gałązek…

Uwaga, ważny trening koncentracji…

Czy wyposażenie placów zabaw może sprzyjać koncentracji i uważności? Oczywiście, że tak. Dowodem tego jest urządzenie, dzięki któremu każdy może spróbować pisania lustrzanego, czyli w stylu samego Leonarda da Vinci. Świetnym sposobem na trening koncentracji i pamięci jest też nasza gra eko-memory. A także muzyczna zabawa grającymi trójkątami. To rozrywka, która polecamy nie tylko dzieciom, ale też dorosłym, którym trudno opanować gonitwę myśli i stres!

Fascynująca fizyka w laboratorium pod chmurką

Poznawanie przez doświadczanie – to działa! Wcale nie w teorii, a w praktyce. Nasze urządzenia na plac zabaw to dowód na to, że nauka i zabawa w eksperymentowanie to świetny duet. I że aby zrozumieć zjawisko fali dźwiękowej, teorię krzywych Lissajous czy zasadę zachowania pędu i energii – niepotrzebne są zawiłe definicje. Dużo przyjemniej uczyć się fizyki, gdy wszystko można zobaczyć jak na dłoni… Satysfakcja ze zrozumienia zjawisk fizycznych to wspaniałe uczucie. A wiara w swoje możliwości intelektualne cudownie motywuje do nauki!

Zobacz naszą ofertę urządzeń do eksperymentowania i daj nam znać, czy chcesz stworzyć taką wyjątkową przestrzeń w placówce oświaty, parku lub na publicznym placu zabaw.