Rozrywka, uwolnienie nadmiaru energii, sposób na spędzenie wolnego czasu – z tym najczęściej kojarzymy dziecięcą zabawę. Wciąż niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że w rzeczywistości jest ona kluczem do skutecznej nauki. Dlaczego? Przeczytajcie poniżej!
Czy zabawy, które wspierają naukę są potrzebne? Udowodniono, że nie tylko dzieci, ale również dorośli najszybciej uczą się wtedy, gdy są emocjonalnie zaangażowani i zaciekawieni tematem. Gdy odbywa się to w formie dobrej zabawy angażującej wiele zmysłów jednocześnie, wówczas przyswojenie wiedzy staje się naturalne. Jest to uzasadnione z punktu widzenia neurobiologii: mózg w trakcie zabawy produkuje dopaminę, która z kolei pobudza neurony i wytwarzają się opioidy, wpływające nie tylko na nasze dobre samopoczucie, ale również na efektywne przyswojenie wiedzy.
W przypadku dziecięcych zabaw równie istotne jest umożliwienie nieskrępowanych, swobodnych zabaw, które pozwalają dzieciom na rozwój kreatywności, samodzielności i uważności w codziennym życiu.
Poznajcie 6 rodzajów zabaw, które zapewnią wszechstronny rozwój najmłodszych:
• Zabawa z piaskiem, wodą, roślinami, a nawet błotem, może być wczesnym wprowadzeniem do nauki matematyki. Popularna w ostatnim czasie eko-kuchnia, nazywana również kuchnią błotną, pozwala najmłodszym na swobodne eksperymenty na świeżym powietrzu. Dzięki przesypywaniu piasku, odmierzaniu wody w różnych pojemnikach, zbieraniu roślin, poznawaniu zróżnicowanych struktur i konsystencji dzieci uczą się m.in. miar, wag i budzą w sobie chęć odkrywania przyrody.
• Malowanie i konstruowanie rozwijają kreatywność, wyobraźnię, pozwalają na swobodną ekspresję, uczą uważności, wspierają małą motorykę i logiczne myślenie. Przydatnymi urządzeniami do zabawy mogą być np. ściana do malowania czy coraz popularniejszy kulodrom
• Zabawa z instrumentami i muzyką rozwija wiele umiejętności takich jak: uważne słuchanie, czy analityczne myślenie. Dowiedziono, że muzyka aktywizuje obie półkule mózgowe wprowadzając umysł w stan równowagi. Gra na instrumentach muzycznych to poza przyjemnością również sposób ćwiczenia koordynacji ruchowej, małej motoryki i twórczego myślenia. Na niektórych placach zabaw możemy spotkać urządzenia muzyczne, dzięki którym najmłodsi mają szansę do poeksperymentowania
z dźwiękiem w plenerze.
• Swobodne zabawy na świeżym powietrzu są niezwykle ważne i niezbędne dla rozwoju dziecka, ponieważ uczą obserwacji zmieniającego się środowiska, szacunku dla przyrody, a dzięki ruchowi pozwalają rozwinąć umiejętności motoryczne.
• Zabawa z urządzeniami sensorycznymi ma za zadanie wspierać rozwój fizyczny i umysłowy. Zabawki i urządzenia sensoryczne mają zazwyczaj różne kształty, kolory, faktury. Generują różne dźwięki stymulując przy tym wszystkie zmysły. Ale przede wszystkim – pozwalają najmłodszym doświadczać i badać świat w przystępny dla nich sposób.
• Zabawy z urządzeniami edukacyjnymi, które łączą rozrywkę z nauką poprzez dostarczanie wiedzy o zjawiskach fizycznych i przyrodzie. Przykładami takich naukowych urządzeń na placach zabaw mogą być wielka kołyska Newtona, peryskop czy przykład maszyny prostej takiej jak wielokrążek i wiele innych. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi urządzeniami edukacyjnymi i ich wpływie na rozwój najmłodszych.
Zabawy które wspierają naukę są pożyteczne. Warto, by dzieci spędzały jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Zapewnijmy im częste wycieczki do lasu, w góry, do parków doświadczeń i dajmy im możliwość obserwacji przyrody. Pamiętajmy również o tym, że nauka odbywa się w każdej sekundzie życia dziecka: podczas codziennych obowiązków domowych, zakupów w sklepie, wizytach w banku czy przychodni, wycieczek, spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Często są to przeżycia, których dziecko doświadcza po raz pierwszy w życiu, dlatego warto być dla niego wyrozumiałym i cierpliwym. Wszędzie, gdzie dziecko przebywa, dokonuje ważnych obserwacji, które próbuje później naśladować. Dlatego warto pozwolić dziecku na dużą liczbę interakcji i różnorodnych przeżyć, a to z pewnością w przyszłości zaprocentuje ciekawością do nauki i odwagą w poznawaniu świata!