2 miejsce w konkursie „Lider dostępności priorytetowych branż”

Układ Okresowy Pierwiastków z napisami w Alfabecie Braille’a zajął 2 miejsce w konkursie „Lider dostępności priorytetowych branż” organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. 

Dostępność jest dla nas niezwykle ważna. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że nasze urządzenie zostało wyróżnione i nagrodzone w tak prestiżowym konkursie.  

Jak powstał Układ Okresowy Pierwiastków z napisami w Alfabecie Braille’a? 

Dostaliśmy zlecenie zbudowania plenerowego układu okresowego pierwiastków, z którego będą mogły korzystać dzieci przez cały rok. Nasza ekipa rozdzieliła między sobą zadania: 

  • Maciek zajął się stroną techniczną i projektem. 
  • Kamila została wyznaczona do obsługi klienta. 
  • Ela i Renia współpracowały przy koncepcji oraz opracowały stronę graficzną. 
  • Nasza niezawodna produkcja wszystko zmontowała, spakowała i wysłała do klienta. 

Bardzo ważnym zadaniem było znalezienie drukarni, która wykona i dostarczy napisy w języku Braille’a. Potrzebowaliśmy wydruków, które będą odporne na warunki atmosferyczne oraz przede wszystkim będą poprawne. W trakcie etapu projektowania dowiedzieliśmy się, że nawet mała różnica w druku 3D może spowodować, że napisy staną się nieczytelne dla osób niewidzących i słabowidzących.  

Układ_okresowy_pierwiastków-NPZ10

Koncepcja projektu zakładała także dodanie kodów QR do każdego pierwiastka. Nanieśliśmy je na każdą kostkę, dzięki czemu znacznie rozbudowaliśmy możliwości edukacyjne urządzenia.  

Ile trwały prace nad tak dużym projektem? 

Do wykonania konstrukcji zużyliśmy około 20 m stali. Od momentu złożenia zamówienia, do montażu minęło mniej więcej 480 godzin. Szacujemy, że blisko 10 roboczogodzin poświęciliśmy na kontrolę jakości. Marcin z działu produkcji dokładnie przyjrzał się tabliczkom (a było ich aż 118!) oraz konstrukcji, a Renia sprawdziła treści oraz prawidłowość kodów QR, które umieściliśmy przy każdym pierwiastku.  

Układ_okresowy_pierwiastków-NPZ8

Jakie wymiary ma urządzenie? 

Układ Okresowy Pierwiastków z napisami w Alfabecie Braille’a ma wymiary: 

  • Szerokość: 393 cm 
  • Wysokość: 175 cm 

Składa się ze 118 czterostronnych, ruchomych kostek (czyli posiada 472 tabliczki).