Parki kieszonkowe – relaks w środku miasta

Wysokie wieżowce, beton, asfalt – w takim otoczeniu żyjemy na co dzień. Jednak wiele badań wskazuje na to, że przebywanie wśród zieleni to naturalna potrzeba człowieka, a brak jej zaspokojenia może powodować stany depresyjne i inne negatywne skutki zdrowotne. Jak można temu zapobiec w miastach, w których brakuje już przestrzeni na nowe, rozległe parki?

fot.landezine-award.com

Tak narodziła się idea parków kieszonkowych – z j. angielskiego ,,pocket parks”. Parki kieszonkowe to – mówiąc w skrócie – miniparki stanowiące otwartą, zieloną przestrzeń miejską, która zasadniczo rozmiarami nie przekracza 5000m2. Parki kieszonkowe mogą pojawić się w dowolnym miejscu w mieście, a ich głównym celem jest poprawa życia lokalnej społeczności.

W mocno zurbanizowanych miastach, gdzie ceny gruntów są wysokie, parki kieszonkowe są jedyną możliwością stworzenia nowych przestrzeni zielonych bez konieczności kosztownych (i czasem nierealnych) rewitalizacji i wyburzeń. Zielone oazy tworzy się przede wszystkim na terenie zaniedbanych skwerów, małych placów i przejść między budynkami lub z innych zapomnianych przestrzeni.

kieszonkowy park

fot.pinterest.com

W ramach tworzenia parków kieszonkowych sadzi się roślinność, drzewa i umieszcza elementy małej architektury, a niekiedy parki kieszonkowe posiadają nawet mini plac zabaw dla dzieci!

plac zabaw park kieszonkowy

fot. maggie-lin.com

Parki kieszonkowe są dla ludzi schronieniem przed zgiełkiem miasta, miejscem gdzie można w przerwie od pracy zrelaksować się w otoczeniu natury, zjeść lunch, poleżeć na trawie i schronić przed upałem. Z kolei dla dzieci park kieszonkowy wyposażony nawet w 1 lub 2 urządzenia sprawia, że jest to kolejne miejsce zabawy. Są również doskonałą przestrzenią do organizacji mini wydarzeń, warsztatów, integracji lokalnej społeczności i nawiązywania znajomości. Warto wspomnieć, że mądrze zagospodarowane parki kieszonkowe sprawiają, że miasta stają się atrakcyjniejsze dla turystów.

Parki kieszonkowe pełnią również ważne funkcje dla ekosystemu, są łącznikami między większymi terenami zieleni, zmniejszają efekt tzw. miejskich wysp ciepła, przyczyniają się do lepszej cyrkulacji powietrza, a sadzenie roślinności i drzew w mini parkach dotlenia otoczenie, dzięki czemu jesteśmy zdrowsi. Parki kieszonkowe tworzą również zieloną oazę dla ptactwa. Z perspektywy ekonomicznej parki kieszonkowe mogą podnosić wartość pobliskich nieruchomości. Badania wykazały, że atrakcyjnie utrzymane małe i średnie parki mają znaczący wpływ na wartość sąsiadujących nieruchomości.

park kieszonkowy

fot. ianvisits.co.uk

Jak to się zaczęło?

Parki kieszonkowe zaczęto po raz pierwszy tworzyć w Stanach Zjednoczonych, a jeden z najstarszych z nich to ,,Paley Park” powstały w 1967 roku na Manhattanie. Mimo, iż jego powierzchnia to niecałe 400m2 park cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród okolicznych pracowników, przechodniów i turystów. Pomimo niewielkich rozmiarów mieści w sobie wodospad, który stanowi fizyczną i akustyczną barierę przed hałasem miasta.

palley park

fot. pinterest

Nie tylko najbardziej zurbanizowane miasta przodują w tworzeniu parków kieszonkowych. Dobrym przykładem jest hrabstwo Northampshire w Wielkiej Brytanii, gdzie stworzono blisko 80 takich przestrzeni. Władze hrabstwa doskonale rozumieją znaczenie zieleni dla społeczności miasta i  aktywnie wspierają ich powstawanie. Hrabstwo posiada nawet specjalnych urzędników ds. parków kieszonkowych.

park kieszonkowy nowy jork

fot. pinterest

W Polsce pierwsze parki kieszonkowe powstały w 2016 roku w Krakowie na Zabłociu oraz w dzielnicy Polesie w Łodzi. W 2019 otwarto park kieszonkowy na Wilanowie w Warszawie, zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego. Warto podkreślić, że społeczności chcące zagospodarować niewykorzystaną przestrzeń, powinny rozważyć stworzenie parku kieszonkowego, zwłaszcza że obecnie mamy możliwość finansowania takich inwestycji ze środków publicznych m.in. budżetów obywatelskich.

Parki kieszonkowe

fot. zzw.waw.pl

Wzrastająca popularność parków kieszonkowych pokazuje naturalną i niezmienną chęć człowieka do kontaktu z naturą lub choćby jej namiastką. Miejmy nadzieję, że bardzo popularna zagranicą idea parków kieszonkowych zakorzeni się również w Polsce i w naszych miastach takie przestrzenie zaczną pojawiać się coraz częściej.

POBIERZ
katalog

interaktywne place zabaw producent
NEWSLETTER
bądź z nami na bieżąco


2024 All right reserved. Park Interakcje

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka Prywatności. Made by Corvulus