Polskie ptaki. Jak je zaprosić do ogrodu?

Chcecie, aby w waszym ogrodzie, lub niedalekiej okolicy pojawiły się różne gatunki ptaków? Jest na to sposób. Lasy Państwowe opracowały poradnik, co zrobić, aby zachęcić skrzydlatych muzyków to wizyty w naszych ogrodach.

Ptaki w Polsce.

Ptaki to nieodłączny element natury. Uspokajają nas swoim śpiewem, zadziwiają akrobacjami, czy też zaskakują kolorami. Według Komisji Faunistycznej Sekcji Ornitologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego w Polsce żyje 467 gatunków ptaków. Niektóre z nich są z nami przez cały czas, a niektóre tylko chwilowo, podczas migracji.

W czasie wiosny warto przypomnieć sobie (albo poznać) jak najwięcej gatunków ptaków, aby podczas spaceru móc je rozpoznać. Nic tak nie cieszy, jak używanie własnej wiedzy w praktyce . To także idealna okazja by pokazać dzieciom, jak różnorodny jest nasz ekosystem i jak bardzo świat kocha różnorodność.

Ptaki lasów i ogrodów.

W poniższej grafice znajdziecie najważniejsze wskazówki dotyczące rozpoznawania gatunków ptaków, a także sposoby na to, jak zachęcić skrzydlatych przyjaciół do zamieszkania na naszej posesji. Zwłaszcza w szkolnych i przedszkolnych ogrodach watro zainteresować się tym tematem, by móc pokazać dzieciom, jak największy, naturalny ułamek świata.

Ciekawostki o ptakach.

Zwabione do naszego ogrodu ptaki często dla nas śpiewają. Ich śpiew działa na ludzi relaksująco. Mało o nim wiemy, jednak jest kilka ciekawostek, z którymi chcemy się podzielić:

Ptasi śpiew jest formą komunikacji między zwierzętami. Najnowsze badania wykazują, że podobnie jak człowiek mową, ptaki potrafią przekazywać głosem emocje.

Niektóre ptaki długo żyją w samotności, np. kukułka. Z najnowszych obserwacji wynika, że potrafi ona być niema przez niemal 8 miesięcy. Jej charakterystyczne „kukanie” następuje jedynie w czasie okresu godowego. Trudno je usłyszeć, dlatego jeśli natrafimy na śpiewającą kukułkę, warto poświęcić jej chwilę i wysłuchać, co ma do powiedzenia 😊

Warto wspomnieć o ptakach nieśpiewających. Kogut i gołąb to gatunki, które potrafią wydawać tylko określone dźwięki: gołąb – grucha, a kogut – pieje.

Ptasi śpiew jest zrozumiały nie tylko dla samych ptaków. Sójka przestraszona widokiem myśliwego czy lisa wydaje dźwięki, które powodują, że uciekają także dziki i sarny.

Ptaki stadne z kolei potrafią śpiewać bez przerwy. Niektóre stada zamieszkują tereny miejskie. Ich głosy wkomponowały się wręcz w melodie miast. Nie wyobrażamy sobie zatłoczonych rynków bez gruchania gołębi albo parków bez krakania gawronów. Leśne grupy ptaków, np. sikorki, używają ćwierkania, aby lokalizować się podczas zbierania pożywienia.

Nie brakuje także latających naśladowców.  Łozówki i dzierlatki potrafią naśladować niemal wszystkie inne gatunki ptaków, a krukowate potrafią nauczyć się jednego bądź dwóch wyrazów naśladując ludzką mowę.

Jeśli chcecie posłuchać, jak śpiewają konkretne gatunki ptaków, koniecznie odwiedźcie #leśnybudzik u Echa Leśne na YouTubie.

 

POBIERZ
katalog

interaktywne place zabaw producent
NEWSLETTER
bądź z nami na bieżąco


2024 All right reserved. Park Interakcje

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka Prywatności. Made by Corvulus