Jak rozwijać kreatywność u dziecka – sprawdź 10 najlepszych sposobów

Wiele osób uważa, że kreatywność to dar, z którym się rodzimy. Albo go mamy, albo nie. Częściowo to prawda, ponieważ są osoby, które mają predyspozycje do bycia kreatywnymi, nie mniej najważniejsze w rozwoju kreatywności jest środowisko, w którym dorastamy. Tu największy wpływ ma np. otwartość opiekunów na pomysły dziecka, przebywanie w otoczeniu osób kreatywnych, otwartych na nowe idee i stymulujących do zadawania wartościowych pytań.

Dzieci mają tą niezwykłą właściwość, że twórcze myślenie to ich chleb powszedni. Kreatywność u dziecka wpływa intensywnie na kształtowanie procesu myślenia i potrzebę eksplorowania świata, uczenie się siebie, innych i świata. Ponadto, dzieci myślą magicznie, bo nie są jeszcze włożone w ryzy konwenansów społecznych, które sprawiają, że ich kreatywność jest często tępiona np. w szkole, na studiach w późniejszej pracy. Jak więc budować i rozwijać w dziecku kreatywność, aby wyrosło na wartościowego, twórczego i niezależnego człowieka, oto kilka przykładów.

  1. Pokazuj dzieciom dobre przykłady – zabieraj je na wystawy, do galerii, na koncerty czy np. teatru, inspiruj je przykładami twórczych ludzi. Takie podejście na pewno zarazi Twoje dziecko ciekawością świata.
  2. Pozwól na eksperymenty i błędy dziecka, pokazując mu jednocześnie, że nie są takie straszne i prowadzą zwykle do znalezienia lepszych rozwiązań.
  3. Zorganizuj kącik artystyczny w domu lub ogrodzie. Każde dziecko, niezależnie od umiejętności uwielbia rysować, malować, kleić, lepić czy ozdabiać. Starajcie się jednak unikać zabaw z gotowymi instrukcjami i schematami np. kolorowanki, gotowe wyklejanki – pozwól dziecku na puszczenie wodzy fantazji, nie narzucaj, co ma ulepić, czy narysować. Spróbujcie podejść czasem innowatorsko do artystycznych aktywności np. zróbcie na świeżym powietrzu farbki z błota, malujcie rękami, pobawcie się w kuchni błotnej.
  4. Czytanie górą. Czytanie to jedna z najwspanialej rozwijających czynności. Czytając dziecku zarażasz go miłością do książek, wspierasz rozwój wyobraźni i kreatywności. Staraj się jednak wybierać opowieści i książki bez gotowych obrazków, niech dziecko ma szansę na samodzielne zwizualizowanie sobie czytanych historii.
  5. Wcielanie się w role. Pobawicie się w teatrzyk – dzieci uwielbiają wcielać się w rolę, gdyż mogą wtedy być kim chcą. Stare prześcieradło może przecież z łatwością zamienić się w lekarki kitel, patyk w rycerską szablę, ogranicza was tylko wyobraźnia. Możecie też pobawić się w teatrzyk przy pomocy pacynek, kukiełek, figurek zwierzątek itp. Zabawa w teatrzyk pozwoli maluchom wyobrazić sobie różne postaci i tworzyć własne scenariusze. Taka zabawa wspomaga kreatywność, rozwój psychiczny i emocjonalny dziecka oraz nauczy je samodzielności.
  6. Kreatywne zabawki. Gry edukacyjne, klocki, puzzle to świetne zabawki, które ćwiczą cierpliwość, wytrwałość w działaniu, ale też kreatywność. Wybieraj mądre zabawki, które nie znudzą się dziecku po pięciu minutach. Świetnym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju tablice manipulacyjne czy też np. kuchnia błotna, z której dzieci będą korzystać przez długi czas.
  7. Zadawaj nieszablonowe pytania. Nie oczekuj poprawnych odpowiedzi na zadane pytania i staraj nie zadawać pytań oczywistych np. ,,jaki kolor ma trawa”, ,,ile jest dwa plus dwa”, ale staraj się zadawać pytania motywujące do kreatywnych, długich dyskusji i refleksji np. ,,co lubią twoi przyjaciele i jacy oni są”, ,,jeśli zbudujesz jaskinię w środku lasu, to co by w niej było”?
  8. Przestań ciągle poprawiać dziecko. Przecież zawsze można coś zrobić lepiej i szybciej, a rodzice często chcą, aby ich dziecko odnosiło szybkie sukcesy, dlatego w dobrej wierze poprawiają je nieustannie, doradzają, pokazują ,,lepsze” rozwiązania. Według badań takie podejście sprawia, że dzieci są mniej kreatywne, gdy rozwiązania są im narzucane. Zamiast poprawiać i narzucać, staraj się ,,naprowadzać” poprzez np. zadawanie pytań: ,,jak możemy to zrobić lepiej”, ,,jak możemy daną rzecz można zrobić inaczej”.
  9. Bawcie się muzyką. Już dawno temu badacze udowodnili, że muzyka ma potężny wpływ na rozwój nie tylko kreatywności, ale rozwija analityczne myślenie, poprawia pamięć, łagodzi stres. Bawcie się muzyką, słuchajcie zróżnicowanych utworów, łamcie konwenanse np. używając instrumentów inaczej niż dotychczas lub też np. zróbcie instrumenty z rzeczy które macie w domu:)
  10. Pozwól dziecku się…nudzić. Znudzony umysł dziecka zawsze znajdzie jakiś nieszablonowy pomysł na zagospodarowanie sobie czasu. W wolnym od planów, zadań i obowiązków mózg może odetchnąć, działać ,,po swojemu”, a to podstawa kreatywnego myślenia i nie tylko, bo ogólnego dobrostanu psychicznego dziecka.

Pobudzaj kreatywność u dziecka w każdy możliwy sposób, a wyrośnie ono na pomysłowego, młodego człowieka. 

POBIERZ
katalog

interaktywne place zabaw producent
NEWSLETTER
bądź z nami na bieżąco


2024 All right reserved. Park Interakcje

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka Prywatności. Made by Corvulus