Jak zadbać o plac zabaw po długiej kwarantannie i przygotować go do zabawy przed sezonem?

Bezpieczne i estetyczne urządzenia na placu zabaw to wizytówka przedszkoli, szkół, osiedli i terenów miejskich. Na szczęście coraz więcej osób zarządzających placami zabaw zdaje sobie z tego sprawę.  Obowiązkowe kontrole placów zabaw należy przeprowadzać raz do roku, a teraz po długiej kwarantannie tym bardziej musimy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, gdyż spragnione zabawy dzieci z pewnością będą na placach zabaw spędzać więcej czasu. 

Nowoczesne place zabaw  –  jakość pod specjalnym nadzorem

Na szczególną uwagę i czujność zasługują drewniane place zabaw. Niskie temperatury i wilgoć mogły tu narobić sporo szkód, zwłaszcza gdy urządzenia nie zostały właściwie zabezpieczone. Elementy konstrukcji muszą być pozbawione zadr i ostrych krawędzi, dlatego należy dokładnie je oszlifować i pokryć odpowiednimi preparatami. Prace te może utrudniać fakt, że wymagają bezdeszczowej pogody, ale na szczęście zapowiada się coraz cieplejsza pogoda.

Metalowe place zabaw dużo łatwiej utrzymywać w dobrym stanie, jednak zdarza się, że wśród urządzeń stalowych na placu zabaw znajdują się również konstrukcje drewniane, jak np. domek, ławka, wiata, etc. Prócz tego należy bardzo dokładnie przyjrzeć się wszystkim elementom metalowym – nawet niewielki odprysk lakieru może powodować korozję. W przypadku łańcuchów (np. w huśtawkach) zaatakowanych przez rdzę należy je wymienić. To samo dotyczy lin z widocznymi przetarciami.

Warto też sprawdzić stan części wykonanych ze sklejki (np. siedzisk na bujakach sprężynowych). Nawet małe rozwarstwienie wymaga oszlifowania i pomalowania. Z pewnością warto też sprawdzić czy ruchome elementy nie wydają nieprzyjemnych zgrzytów.

Urządzenia na placu zabaw to nie wszystko

Elementy placu zabaw to również ogrodzenie i nawierzchnia. W ciągu jesieni i zimy mogło dojść do ubytków nie tylko w siatce lub płocie, ale i kostce brukowej, betonie, korze czy piasku (również tego w piaskownicy).

Prawo określa też, jak często powinien być wymieniany piasek w piaskownicy.  Należy go wymienić przynajmniej dwa razy w roku (raz przed rozpoczęciem sezonu letniego oraz w trakcie tego sezonu). Dodatkowo trzeba wymienić piasek, jeśli okaże się, że znajdują się w nim widoczne zanieczyszczenia (np. odchody zwierzęce).

Niewątpliwie warto zadbać, by cały teren  placu zabaw został uprzątnięty z nieczystości, resztek liści, etc. Zamknięty na  plac zabaw mógł służyć młodzieży i dorosłym do spotkań, po których nie powinien zostać żaden niechlubny ślad (butelki, niedopałki, wulgarne napisy i inne).

Być może należy wymienić kosze na śmieci? Albo zadbać o nową, czytelną tabliczkę informacyjną z regulaminem?

Wyposażenie placu zabaw – niespodzianka z efektem WOW

Z okazji otwarcia sezonu na zabawy na świeżym powietrzu można pomyśleć również o miłej niespodziance dla maluchów. Wszystko zależy od budżetu, ale nowe wiaderka, foremki czy łopatki do piaskownicy to naprawdę niewielki koszt w porównaniu do radości, którą mogą sprawić.

Jeśli jako administrator lub zarządca placu zabaw chcesz zrobić dzieciom i dorosłym prezent z prawdziwego zdarzenia… Zaskocz ich czymś, czego wcześniej nie było nie tylko na placu, ale w całej gminie lub mieście! Może to być nowa zjeżdżalnia lub huśtawki, ale zdecydowanie większe wrażenie na małych i dużych zrobi ekologiczna ściana do malowania, krzywe zwierciadła, albo panel muzyczny?

Jeśli myślisz, że to zbyt duże wyzwanie dla budżetu, sprawdź jak i gdzie znaleźć nie pieniądze.

POBIERZ
katalog

interaktywne place zabaw producent
NEWSLETTER
bądź z nami na bieżąco


2024 All right reserved. Park Interakcje

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka Prywatności. Made by Corvulus