Akademia zmysłów cz.1 – Zmysł wzroku

Rozwijanie zmysłu wzroku

Większość ludzi zapytana o to, ile mamy zmysłów odpowiada, że pięć, a nawet ukuło się określenie ,,szósty zmysł” w odniesieniu do nadprzyrodzonego postrzegania ponadzmysłowego. Musimy jednak doprecyzować, że każdy z nas ma szósty, a nawet siódmy zmysł. Te dwa dodatkowe to: zmysły przedsionkowy oraz prioprioceptywny (czucie głębokie). W serii krótkiej serii ,,Akademia zmysłów” opowiemy wam pokrótce o każdym z nich oraz pokażemy kilka pomysłów na zabawę z dziećmi w domu lub też podopiecznymi w przedszkolu lub szkole. W dzisiejszej części na tapet ląduje ,,zmysł wzroku. Przyjemnej lektury.

Zmysł wzroku

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, to dzięki niemu możemy odkrywać i podziwiać piękno otaczającego nas świata i patrzeć na ludzi których kochamy.  Widząc – odczuwamy jednocześnie emocje, a więc to, czym karminy wzrok wpływa na nasze ogólne samopoczucie. Ćwiczenie i dbanie o wzrok jest bardzo ważne już od momentu narodzin.

Jak widzi niemowlę?

Noworodek przez jakiś czas po urodzeniu widzi niewyraźnie na odległość maksymalnie 20-30 centymetrów, dlatego nie ma dla niego nic piękniejszego i wyraźniejszego niż twarz rodziców. Dzieci uwielbiają patrzeć na ludzkie twarze, dzięki czemu uczą się rozpoznawania i różnicowania emocji.

Naukowcy podczas licznych badań zaobserwowali, że oprócz twarzy najatrakcyjniejsze dla maleńkiego dziecka są przedmioty w kontrastowych barwach, takich jak czerń, biel, czerwień oraz przedmioty o prostych formach i kształtach.  Takie właśnie wzory powinny znaleźć się w otoczeniu noworodka, ponieważ w nienachalny sposób stymulują zmysł wzroku, przykuwają uwagę dziecka i uczą koncentracji.

O tym fakcie warto pamiętać podczas wybierania dekoracji, zabawek oraz gadżetów dla dziecka. Wbrew temu, co nam się wydaje – urocze pastelowe kolory nie są wcale atrakcyjne dla maleństwa. Jeśli chcesz więc zaciekawić niemowlę oraz wspierać rozwój jego wzroku wybieraj kontrastowe i wyraźne obrazki, karty sensoryczne, książeczki, zabawki czy też karuzele.

Jak to wygląda u dzieci w wieku 2-5 lat?

W tym okresie życia dziecko ogląda zdjęcia, książeczki, bajki, uczy się rozpoznawania kształtów i kolorów. Starsze dziecko nazywa odcienie barw, dopasowuje te same elementy, cyfry czy obrazki. Potrafi także sortować i grupować przedmioty oraz opowiadać, co dzieje się na oglądanych obrazkach. Na naszych placach zabaw, które tworzymy znajdują się elemety, które doskonale wspierają trening wzroku i dają mnóstwo frajdy np. Panel sensoryczny, gdze dziecko eksperymentuje z kształtami, kolorami i światłem lub np. eko-memory – starsze dzieci mogą pobawić się w dopasowywanie do siebie tych samych obrazków.

Uważaj na przestymulowanie!

Jeśli myślisz, że udekorowanie pokoiku dziecięcego migającymi światełkami choinkowymi lub innymi jaskrawymi gadżetami sprawi mu radość i przyjemność, to wiedz że jest to dla niemowlęcych oczu tortura. Nigdy nie korzystaj z intensywnych, migających dekoracji. Unikaj oglądania z niemowlęciem telewizji, zmieniające się na ekranie obrazki przestymulują układ nerwowy niemowlęcia, a to z kolei z pewnością odbije się na jego ogólnym zachowaniu – dziecko może stać się bardziej płaczliwe, rozdrażnione, czy zdekoncentrowane.

Krótkowzoroczność – pogłębiający się problem

Badacze szacują, że do 2050 roku połowa społeczeństwa będzie krótkowzroczna, a okuliści mówią o zastraszającej liczbie przedszkolaków z wadami wzroku. Jako główne powody wskazują  – złą dietę i niezdrowy styl życia. Dzieci za mało czasu spędzają na dworze w świetle dziennym, które jest najbardziej przyjazne dla naszych oczu, w zamian za to sporo czasu spędzają przed ekranami komórek, ekranów, które emitują niezdrowe i szkodliwe dla oczy światło. Zbyt długie skupianie wzorku na blisko położonych od niego przedmiotach ma też katastrofalny wpływ na wzrok.

Zabawy rozwijające zmysł wzroku

Aby ćwiczyć i rozwijać wzrok dziecka poprzez zabawę, nie potrzebujesz drogich zabawek sensorycznych, ani skomplikowanych scenariuszy. Wystarczy pomysł i twoja chęć spędzenia fajnego czasu z dzieckiem. Zabawy wspierające wzrok doskonalą u dziecka zdolność postrzegania. To może w przyszłości uchronić malucha np. przed problemami z czytaniem, pisaniem czy rozumieniem geometrii. A czas spędzony z dzieckiem na kreatywnej zabawie jest bezcenny. Pamiętaj, aby zabawy dostosować do wieku dziecka, wiele z nich z łatwością uprościsz.

  • Liczenie przedmiotów

Wychodząc na spacer prosimy dziecko, by znalazło w otoczeniu np. czerwone samochody. Można je liczyć i opisywać.  Już niektóre dwulatki świetnie sobie radzą z takim zadaniem! „Czy widzisz gdzieś w pobliżu czerwone samochody? Sprawdź, czy tutaj gdzieś nie widać czerwonych samochodów? ,,Pokaż wszystkie niebieskie rzeczy wokół” Oczywiście możecie wybrać z otoczenia przedmioty w dowolnych kolorach.

  • Domowe puzzle na trenowanie zmysłu wzroku

Na pewno masz w domu jakieś stare pocztówki czy obrazki z czasopism. Możesz je pociąć i pokazać dziecku jak je układasz, a następnie prosisz o samodzielne ułożenie. Układanki to prosta i bardzo popularna metoda ćwiczenia wzroku, którą dzieci kochają. Jeżeli dziecko jest małe, możesz pociąć obrazek na większe elementy. Do zabawy możesz również użyć kilka kolorowych kartek lub tekturek i pociąć je na różne kształty, które dziecko będzie dopasowywać.

  • Zabawa w „co widzę?”

Dzieci po kolei mówią ,,Widzę coś, a ty nie! I opisują co widzą np. to jest okrągłe, czerwone i niewielkie, a reszta osób musi odgadnąć o jaki przedmiot chodzi. Osoba, która odgadnie jest następną, która opowiada co widzi.  Na sensorycznym placu zabaw taką zabawę możemy urozmaicić korzystając np. z peryskopu.

  • Łapanie baniek

Ta fajna i prosta zabawa nie wymaga specjalnych instrukcji ani przygotowania. Dzieci mogą robić bańki a następnie je łapać i przy okazji wodzić za nimi oczami.  Dzieci uwielbiają zabawę z kolorowymi bańkami, a przy okazji ćwiczą swoją percepcję wzrokową.

  • Jasno – ciemno

Zabawa ta polega zwyczajnie na włączaniu i wyłączaniu światła – każdy rodzic wie, ile frajdy to sprawie dziecku. Możecie zmieniać tempo włączania i wyłączania, a także pozwolić dziecku robić to samemu.

  • Wodzenie oczami za świeczką

Zapalamy świeczkę, a dziecko wodzi za nią oczami, podczas gdy głowa jest nieruchoma. My podnosimy świeczkę w górę, dół, w prawo, w lewo. To zabawa dla nieco starszych dzieci i oczywiście musi odbywać się pod kontrolą dorosłego. Zabawa skutecznie ćwiczy gałki oczne.

  • Zabawy ze światłem i cieniem

Przygotujcie lampkę lub latarkę, zgaście światło i możecie podświetlać ręce i robić cienie na ścianie, zgadując przy tym, co takiego na niej jest pokazane tzw. teatrzyk. Podświetlcie twarze i poróbcie śmieszne miny – wtedy też trenujecie bardzo ważne… poczucie humoru. Na lampkę możecie położyć kolorowe, transparentne materiały i w ten sposób zabarwić światło.

  • Zabawa w „co się zmieniło?”

Kiedy dziecko się odwróci zmień coś w swoim wyglądzie lub też ustawieniu przedmiotów na stole. Potem zadaj pytanie ,,Co się zmieniło”, zgadujcie nawzajem. To ćwiczenie to świetny sposób nie tylko na trening wzroku, ale także spostrzegawczości i pamięci. Pamiętaj, aby dostosować zabawę do wieku. Dla młodszych dzieci przygotuj łatwiejsze wyzwania np. ściągnięcie okularów, założenie czapki.

  • Kolorowe tabliczki

Pomysł powstał na bazie pomocy naukowych Marii Montessori. Drewniane tabliczki pomalowane jest tak aby dziecko mogło układać je parami lub stopniować odcienie. Jeśli posiadacie próbnik farb, można go pociąć na paseczki i poprosić dziecko o poukładanie kolorami i odcieniami.

  • Skrzynka skarbów

prawie każdy posiada w domu mnóstwo bibelotów, koralików, wstążek, kolorowych nakrętek, świątecznych dekoracji, guzików itp. Zamiast pozbywać się ich możecie schować je do pudełka i co jakiś czas bawić się w sortowanie przedmiotów np. kolorami lub wielkością, czy też szukanie przedmiotów o określonym kolorze.

  • Barwne bąbelki

Do zabawy potrzebujemy dobrej jakości woreczka strunowego, do którego wlewamy olej lub np. oliwkę dla dzieci i kilka kropel wody zabarwionej barwnikiem spożywczym. Po zamknięciu woreczka dziecko może rozpłaszczać bąbelki lub łączyć na mniejsze i większe. Zabawa fajnie stymuluje zmysł wzroku, uspokaja i wspiera koncentracje. Możecie również wlać wodę w kilku kolorach i łączyć bąble obserwując łącznie się kolorów.

Zmysł wzroku można także trenować na placu zabaw.  Coraz więcej  placów zabaw powstaje  z myślą o rozwoju sensorycznym najmłodszych, w ten sposób aktywność fizyczną i zabawę można połączyć  z nauką i rozwojem  dzieci.  Od niemal dekady rozwijamy filozofię nauki i rozwoju dzieci dzięki zabawie. Nasze urządzenia pozwalają eksperymentować z nauką, muzyką, sztuką i świetnie wspierają także wszystkie zmysły m.im.  wzrok.

Jeśli brzmi to dla ciebie interesująco – skontaktuj się z nami, razem stworzymy wyjątkowy plac zabaw lub park doświadczeń.

 

 

POBIERZ
katalog

interaktywne place zabaw producent
NEWSLETTER
bądź z nami na bieżąco


2024 All right reserved. Park Interakcje

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka Prywatności. Made by Corvulus