6 rodzajów zabaw, które najskuteczniej wspierają naukę dzieci

Rozrywka, uwolnienie nadmiaru energii, sposób na spędzenie wolnego czasu – z tym najczęściej kojarzymy dziecięcą zabawę. Wciąż niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że w rzeczywistości jest ona kluczem do skutecznej nauki. Dlaczego? Przeczytajcie poniżej!

Udowodniono, że nie tylko dzieci, ale również dorośli najszybciej uczą się wtedy, gdy są emocjonalnie zaangażowani i zaciekawieni tematem. Gdy odbywa się to w formie dobrej zabawy angażującej wiele zmysłów jednocześnie, wówczas przyswojenie wiedzy staje się naturalne.  Jest to uzasadnione z punktu widzenia neurobiologii: mózg w trakcie zabawy produkuje dopaminę, która z kolei pobudza neurony i wytwarzają się opioidy, wpływające nie tylko na nasze dobre samopoczucie, ale również na efektywne przyswojenie wiedzy.

W przypadku dziecięcych zabaw równie istotne jest umożliwienie nieskrępowanych, swobodnych zabaw, które pozwalają dzieciom na rozwój kreatywności, samodzielności i uważności w codziennym życiu.

naukowe place zabaw

Poznajcie 6 rodzajów zabaw, które zapewnią wszechstronny rozwój najmłodszych:

Zabawa z piaskiem, wodą, roślinami, a nawet błotem, może być wczesnym wprowadzeniem do nauki matematyki. Popularna w ostatnim czasie eko-kuchnia, nazywana również kuchnią błotną, pozwala najmłodszym na swobodne eksperymenty na świeżym powietrzu. Dzięki przesypywaniu piasku, odmierzaniu wody w różnych pojemnikach, zbieraniu roślin, poznawaniu zróżnicowanych struktur i konsystencji dzieci uczą się m.in. miar, wag i budzą w sobie chęć odkrywania przyrody.

Malowanie i konstruowanie rozwijają kreatywność, wyobraźnię, pozwalają na swobodną ekspresję, uczą uważności, wspierają małą motorykę i logiczne myślenie. Przydatnymi urządzeniami do zabawy mogą być np. ściana do malowania czy coraz popularniejszy kulodrom

Zabawa z instrumentami i muzyką rozwija wiele umiejętności takich jak: uważne słuchanie, czy analityczne myślenie. Dowiedziono, że muzyka aktywizuje obie półkule mózgowe wprowadzając umysł w stan równowagi. Gra na instrumentach muzycznyc to poza przyjemnością również sposób ćwiczenia koordynacji ruchowej, małej motoryki i twórczego myślenia. Na niektórych placach zabaw możemy spotkać urządzenia muzyczne, dzięki którym najmłodsi mają szansę do poeksperymentowania
z dźwiękiem w plenerze.

Muzyczne place zabaw

Swobodne zabawy na świeżym powietrzu są niezwykle ważne i niezbędne dla rozwoju dziecka, ponieważ uczą obserwacji zmieniającego się środowiska, szacunku dla przyrody, a dzięki ruchowi pozwalają rozwinąć umiejętności motoryczne.

Zabawa z urządzeniami sensorycznymi ma za zadanie wspierać rozwój fizyczny i umysłowy. Zabawki i urządzenia sensoryczne mają zazwyczaj różne kształty, kolory, faktury. Generują różne dźwięki stymulując przy tym wszystkie zmysły. Ale przede wszystkim – pozwalają najmłodszym doświadczać i badać świat w przystępny dla nich sposób.

Sensoryczne Place Zabaw

Zabawy z urządzeniami edukacyjnymi, które łączą rozrywkę z nauką poprzez dostarczanie wiedzy o zjawiskach fizycznych i przyrodzie. Przykładami takich naukowych urządzeń na placach zabaw mogą być wielka kołyska Newtona, peryskop czy przykład maszyny prostej takiej jak wielokrążek i wiele innych. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi urządzeniami edukacyjnymi i ich wpływie na rozwój najmłodszych.

Warto, by dzieci spędzały jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Zapewnijmy im częste wycieczki do lasu, w góry, do parków doświadczeń i dajmy  im możliwość obserwacji przyrody. Pamiętajmy również o tym, że nauka odbywa się w każdej sekundzie życia dziecka: podczas codziennych obowiązków domowych, zakupów w sklepie, wizytach w banku czy przychodni, wycieczek, spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Często są to przeżycia, których dziecko doświadcza po raz pierwszy w życiu, dlatego warto być dla niego wyrozumiałym i cierpliwym. Wszędzie, gdzie dziecko przebywa, dokonuje ważnych obserwacji, które próbuje później naśladować. Dlatego warto pozwolić dziecku na dużą liczbę interakcji i różnorodnych przeżyć, a to z pewnością w przyszłości zaprocentuje ciekawością do nauki i odwagą w poznawaniu świata!

POBIERZ
katalog

interaktywne place zabaw producent
NEWSLETTER
bądź z nami na bieżąco


2022 All right reserved. Park Interakcje

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka Prywatności. Made by Corvulus