Plac zabaw – metalowy czy drewniany?

W Polsce jest około 50 tys. placów zabaw. Około, bo nikt nie prowadzi statystyk co do ich dokładnej liczby. Choć tym trudniej oszacować ile z nich jest drewnianych a ile metalowych, po chwili zastanowienia większość z nas zapewne uzna, że zdecydowanie popularniejsze są te drugie. Dlaczego? I czy to dobrze czy źle?

Drewniane urządzenia na plac zabaw – wiele zalet…

Sosnowe domki, świerkowe huśtawki, modrzewiowe drabinki… Brzmi pięknie i często równie pięknie się prezentuje! Zarówno kiedy jego elementy pokryto barwnymi farbami, jak i gdy pozostawiono je w naturalnym kolorze. Zwłaszcza w porównaniu z widokiem odrapanych urządzeń na placach zabaw z czasów PRL…
Drewniane wyposażenie na plac zabaw potrafi harmonijnie wkomponować się w każdy krajobraz. W sercu starego parku czy na nowoczesnym osiedlu – za każdym razem pozwala poczuć się bliżej natury. I bliżej tradycji – przecież nawet pierwsze w dziejach zjeżdżalnie były wypolerowanymi deskami (ciekawostką jest, że dawne zjeżdżalnie składały się z dwóch wejść – oddzielnych dla chłopców i dziewcząt). A w uroczych, przedwojennych ogródkach jordanowskich królowały drewniane huśtawki i drabinki…Drewniane wyposażenie placu zabaw czyni zeń miejsce: urzekające prostotą i przyjazne. Sosnowe czy modrzewiowe urządzenia na plac zabaw to również – w porównaniu do metalowych – niższa cena.

… i niestety kilka wad

Dlaczego zatem drewniane urządzenia do zabawy dla dzieci spotkamy częściej na prywatnych posesjach niż w przestrzeni publicznej? Chodzi przede wszystkim o ich trwałość. A dokładnie rzecz biorąc – brak trwałości. Dużo łatwiej pielęgnować jedną drewnianą huśtawkę w ogrodzie niż wszystkie drewniane huśtawki w mieście, dzielnicy czy gminie… Dużo trudniej też ustrzec jest je wszystkie przed aktami wandalizmu.
Utrzymanie drewnianych placów zabaw to dodatkowe koszty i konieczność ciągłego trzymania ręki na pulsie. Niedostrzeżone w porę zagrożenie – czy to z powodu zadr czy uszkodzonych urządzeń – wiąże się z zagrożeniami dla bezpieczeństwa dzieci.

Metalowy plac zabaw – rozwiązanie idealne?

Choć metalowy plac zabaw jest dużo chętniej wybieraną opcją, to rozwiązanie ma również pewne wady. Po pierwsze wiąże się z wyższą ceną. Po drugie, z koniecznością wyboru producenta, który nie zawiedzie – w związku z rosnącą liczbą firm oferujących swoje usługi w tym zakresie, decyzja ta nie zawsze jest prosta. Należy wziąć pod uwagę nie tylko konkurencyjne ceny, ale i gwarantowane atesty oraz rodzaje oferowanych urządzeń na place zabaw (im ciekawsze propozycje – tym lepiej). Z pewnością warto też przyjrzeć się zrealizowanym przez firmę projektom, zarówno pod względem jakości, funkcjonalności i estetyki.

Inwestycja w bezpieczeństwo i efekt WOW

Metalowe place zabaw również wymagają konserwacji i kontroli, jednak w porównaniu do drewnianych odznaczają się zdecydowanie wyższą trwałością na lata. Dzięki specjalnym powłokom przez długi czas nie ma mowy o rdzy czy odpadaniu farby. Stabilna, mocna konstrukcja nie ulega łatwo przypadkowym czy celowym uszkodzeniom. Wszystko to oznacza, że są łatwiejsze i tańsze w utrzymaniu niż drewniane. A co za tym idzie, często też bezpieczniejsze.


Metalowe urządzenia na placu zabaw mogą mieć najróżniejsze kształty, wielkości, kolory i przeznaczenie. Tak ogromna różnorodność w przypadku drewnianych konstrukcji była by po prostu niemożliwa. Metalowe elementy to nie tylko części huśtawek, zjeżdżalni, linariów czy karuzeli. Dzięki nim możliwe jest powstanie nowoczesnych placów zabaw, dostosowanych do potrzeb dzieci i młodzieży XXI wieku. Miejsc, gdzie nie ma miejsca na nudę, za to można doświadczyć zupełnie nowych wrażeń. Przykład? Nasze naukowe place zabaw, których wyposażenie trudno byłoby zrobić z drewna… Sosnową kołyskę Newtona, modrzewiowy litofon, bukowa armata powietrzna – po prostu nie zdałyby egzaminu!

Sprawdź nasza ofertę metalowych placów zabaw! W razie pytań dzwoń lub pisz do nas śmiało, z chęcią odpowiemy na wszelkie Twoje pytania.