Place zabaw dla przedszkoli. Jak wybrać najlepszy?

Place zabaw to miejsca, gdzie dzieci przeżywają pierwsze prawdziwe przygody. To tam zwykły drewniany patyk staje się magicznym mieczem, który pokona złego czarnoksiężnika, a wyposażenie placu zabaw zamienia się w najprawdziwszy zamek króla albo statek kosmiczny. To właśnie na placu zabaw zawiązują się pierwsze przyjaźnie, nawet takie, które zostają na długie lata. Dlatego place zabaw dla przedszkoli są ogromnie ważne – są dla dzieci miejscem beztroskiej zabawy, ale również pełnią ważną rolę w ich rozwoju emocjonalno-społecznym.

Każdy rodzic, który stoi przed wyborem przedszkola dla swojej pociechy, zacznie od oceny konkretnej placówki, w tym również oceny placu zabaw, który się przy niej znajduje. Jak wybrać wyposażenie na plac zabaw do przedszkola, aby stworzyć wspaniałą przestrzeń dla wyobraźni i zmysłów? Jakie place zabaw dla przedszkoli najlepiej rozwijają?

Dobry plac zabaw jest bezpieczny

Od tego należy zacząć podczas budowy miejsca do zabawy dla dzieci. Każdy dobry projekt placu zabaw uwzględni zbudowanie takiej przestrzeni, na której zarówno dzieci, pracownicy przedszkola, jak i rodzice, będą czuć się bezpiecznie. Po stronie osób decydujących o wyborze wyposażenia, leży bardzo ważne zadanie – dokładne sprawdzenie, czy wszystkie elementy posiadają niezbędne certyfikaty. Tylko place zabaw z atestem powinny znajdować się przy przedszkolach. Całe wyposażenie placu zabaw musi spełniać podstawowe wymagania i nie stwarzać ryzyka urazów u dzieci. To dlatego certyfikowane place zabaw są dobrym wyborem dla przedszkola.

Bawić się, uczyć, odkrywać

Jeśli już jest pewność co do tego, że miejsce na plac zabaw dla dzieci jest odpowiednio przygotowane i zabezpieczone, trzeba przejść do wyboru urządzeń, które tę przestrzeń wypełnią. Wydaje się to proste, ale idealny plac zabaw powinien oferować coś więcej. Warto się najpierw zastanowić, kto będzie korzystał z wyposażenia placu zabaw – mali, ciekawi świata ludzie. Dzieci w wieku przedszkolnym są otwarte na eksplorowanie tego, co ich otacza, a także zdolne, by przyswajać duże dawki wiedzy, pomocnej w dalszym życiu. Psycholodzy są zgodni co do tego, że zabawa to nie tylko doskonały sposób na poznawanie świata i siebie samego, ale również świetna metoda uczenia się nowych rzeczy, reagowania na trudne wydarzenia i wyrażania emocji. Podczas zabawy dzieci się także relaksują, a dla ich rozwoju psychofizycznego, odpoczynek jest niezwykle ważny.

Jednak to po stronie dorosłych leży zrobienie wszystkiego, by dzieci mogły uczyć się w sposób łatwy, przyjemny i taki, który kochają – poprzez zabawę. To wtedy maluchy najwięcej poznają i najwięcej się uczą. Ich opiekunom nie pozostaje więc nic innego, jak im to umożliwić. Place zabaw dla dzieci powinny być miejscem, które będzie w stanie rozwijać dziecięcą wyobraźnię, wspierać chłonny umysł i dawać radość poprzez odkrywanie świata. Wyposażenie placu zabaw musi być dobrane tak, aby wspierać możliwości poznawcze dziecka.

Jak wybrać wyposażenie na plac zabaw do przedszkola?

Wyposażenie placu zabaw powinno być dobrane w sposób przemyślany. Warto skorzystać z pomysłów, które w praktyczny sposób połączą zabawę z nauką i możliwością rozwoju maluchów. Wśród tych propozycji znajdują się prawdziwe zabawowe perełki:

  • Muzyczny plac zabaw – muzyka towarzyszy nam niemal wszędzie. Większość dzieci ją kocha, dlatego instrumenty muzyczne należą do ich ulubionych zabawek. Jednak dla komfortu pozostałych domowników najbezpieczniej jest, kiedy swoje talenty muzyczne dzieci rozwijają na świeżym powietrzu. Muzyczne place zabaw dają im taką możliwość! Dzieci mogą komponować własne melodie, poznawać różnego rodzaju dźwięki, budowę instrumentów i sposób ich funkcjonowania. Pierwsze wspaniałe koncerty mogą dawać właśnie na placu zabaw, ku radości swojej, swoich rodziców i innych dzieci.
  • Naukowy plac zabaw – bo nauka przecież nie musi być nudna. Pokazana w przystępny sposób potrafi zaciekawić dziecko na tyle, by chciało poznawać i odkrywać więcej. Naukowe place zabaw umożliwiają przeprowadzanie w plenerze eksperymentów i doświadczeń, budują w przedszkolakach chęć poznawania świata i aktywizują do dalszej nauki. Przy tym doskonale bawią i pokazują, jak zdobytą wiedzę można wykorzystać w codziennym życiu. To bardzo dobra alternatywa dla standardowych placów zabaw.
  • Sensoryczny plac zabaw – zabawa w grupach, rozwijanie zmysłów, wspieranie wyobraźni – to tylko niektóre z zalet sensorycznych placów zabaw. Dzieci kochają się bawić, a dzięki takim miejscom, mają przy tym możliwość rozwijania swojej kreatywności i poszczególnych zmysłów. Tego rodzaju place zabaw dla dzieci wykorzystują kształty, kolory, iluzje optyczne, dźwięki i struktury. To miejsca stworzone dla małych odkrywców.

Place zabaw dla przedszkoli mogą być fantastycznym miejscem przygód i niezapomnianych wrażeń. To ważne, by stworzyć dzieciom przestrzeń, która da mnóstwo radości, a przy tym będzie wspierać, a nie ograniczać. Tworzyć, budować i odkrywać.

Ciekawi Was, jak wygląda nasza współpraca z Przedszkolami oraz to, jak tworzymy wyjątkowe przestrzenie edukacyjno-zabawowe? Zapraszamy serdecznie do kontaktu. Sprawdźcie również naszą aktualną ofertę urządzeń na plac zabaw!