Plac zabaw zimą. Jak go przygotować?

Zima zbliża się do nas dużymi krokami, o czym możemy się przekonać wyglądając za okno i wychodząc na dwór. Kolejne miesiące będą chłodne i mokre. Nie są to warunki sprzyjające dla urządzeń na placach zabaw. Na szczęście odpowiednia dbałość o urządzenia zabawowe pozwoli nam cieszyć się nimi przez wiele lat. Poniżej przygotowaliśmy dla Was kilka porad, jak zadbać o plac zabaw przed zimą.

Plac zabaw zimą: przeprowadź dokładną inspekcję i zabezpiecz urządzenia

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą musisz zrobić to dokładne sprawdzenie urządzeń pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Sprawdź, czy na urządzeniach nie ma uszczerbków lakieru, w które podczas zimy może wdać się rdza. Jeśli takie zauważysz dokładnie usuń rdzę, pomaluj uszkodzony element zabezpieczając go odpowiednią farbą do metalu, chroniącą go przed szkodliwymi warunkami pogodowymi.

Jeśli posiadasz drewniany plac zabaw, sprawdź dokładnie czy w drewnie nie ma już zadr, pleśni i pęknięć. Drewniany plac zabaw powinien być odpowiednio zaimpregnowany, a to zabezpieczy elementy przed butwieniem i gniciem.

Kiedy oczyścisz wszystkie elementy urządzeń drewnianych, nanieś na ich powierzchnie bezbarwny impregnat zabezpieczający do drewna. Impregnat ochroni nie tylko przed warunkami atmosferycznymi, ale także przed działaniem mikroorganizmów.(zarodniki i larwy)

Nie zapomnij o sprawdzeniu, czy ruchome elementy urządzeń nie są poluzowane, jeśli tak – dokręć je, lepiej unikać dostania się wody, brudu i lodu do tych części urządzeń.

Zabezpieczanie nawierzchni

Przed zimą warto pomyśleć także o nawierzchni. Jeśli posiadasz powierzchnie gumową sprawdź, czy nie posiada ona ubytków, jeśli jest to piasek, żwir lub kora  – sprawdź, czy poziom nawierzchni nie wymaga uzupełnienia.

Przykrycie urządzeń

Jeśli spodziewamy się dużych opadów śniegu, warto dodatkowo przykryć np. plandeką sprzęty na placu zabaw takie jak eko-kuchnia, kulodrom, elementy z drewna, plastiku, ale też oczywiście wszelkie urządzenia wymagające zabezpieczenia, jak np. piaskownica.

Pamiętaj o regularnych inspekcjach

Samodzielne dbanie o stan placu zabaw jest bardzo istotne, ale pamiętaj o serwisowaniu urządzeń przez doświadczony zespół. Przeglądy nie powinny zastępować regularnego harmonogramu konserwacji.

Masz pytania dotyczące zabezpieczenia swoich urządzeń? Skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy!