Plac zabaw inspirowany nauką – czyli ,,edutainment” na świeżym powietrzu

Plac zabaw zazwyczaj kojarzy się wyłącznie z zabawą i miejscem wyładowania nadmiaru energii dziecka. Można tu się wspinać, bujać, huśtać i zjeżdżać na zjeżdżalni. I choć to wszystko prawda, to warto wiedzieć, że dobrze zaplanowany plac zabaw może także skutecznie wspierać naukę.

Edutainment – nauka i rozrywka w jednym

Coraz popularniejszy edutainment zyskuje w Polsce na popularności i wkracza również ze swą filozofią na place zabaw. Czym zatem jest edutainment? Sama nazwa ,,edutaiment” pochodzi od angielskich słów ,,education” – edukacja oraz ,,entertainment” rozrywka. W ojczystym języku możemy powiedzieć, że jest to edurozrywka, czyli taka forma rozrywki, która niesie za sobą również korzyści edukacyjne. Co więcej, jak pokazują najnowsze wyniki badań, to właśnie poprzez aktywną zabawę dzieci najlepiej przyswajają wiedzę i nowe umiejętności. Ta koncepcja skłania producentów zabawek, placów zabaw, organizatorów czasu wolnego, jak i również nauczycieli i rodziców do świadomego tworzenia swoich produktów i mądrego organizowania czasu dla najmłodszych.

Czym jest edutainment na placu zabaw?

Na placach zabaw od wielu lat dominują niezastąpione urządzenia, takie jak huśtawki, drabinki, karuzele, czy też piaskownice i choć są one bardzo przydatnymi i rozwojowymi urządzeniami, to obecnie mamy coraz więcej możliwości wyposażenia placów zabaw w elementy, które wspierają naukę. Warto się tym możliwościom przyjrzeć.

Dzieci mają naturalną ciekawość do odkrywania otaczającego je świata. Często pytają, jak coś jest zrobione i dlaczego. Naukowe place zabaw dostarczają zarówno wielu fascynujących odpowiedzi na te pytania, jak i dają możliwość ciekawej zabawy. Naukowy plac zabaw wyróżnia się tym, że składa się z interaktywnych urządzeń, które stymulują dzieci i młodzież do nauki, poznawania świata i eksperymentowania z prawami nauki, z fizyką, optyką, muzyką i sensoryką.

Urządzenia takie jak Zegar słoneczny czy Kompas uczą dzieci praktycznej i niedocenianej dziś wiedzy o odczytywaniu czasu i kierunków świata bez wykorzystania elektroniki. Urządzenia do naukowej zabawy umożliwiają samodzielne poznawania praw fizyki pokazując, że ich nauka nie musi być nudna. Plenerowa Kołyska Newtona pokazuje w ciekawy sposób zasadę zachowania pędu, a Telefon paraboliczny pozwala zrozumieć i doświadczyć działania fal akustycznych. Urządzenie Figury Lissajous łączy zabawę z piaskiem z zaczerpniętą z fizyki teoria krzywych Lissajous, a Eko-Memory łączy znaną i lubianą grę memory z wiedzą o ekologii. Taka forma przekazywania wiedzy ma długofalowe efekty, bo dzięki niej w dzieciach i młodzieży kształtuje się przekonanie, że nauka może być przygodą, a to z kolei inspiruje ich do dalszych poszukiwań i eksperymentów na własną rękę.

Również muzyka ma ogromny wpływ na edukację dzieci i młodzieży, ponieważ wspiera rozwój umiejętności takich jak analityczne myślenie, uważne słuchanie, twórcze myślenie, rozwój małej motoryki. Ponadto dowiedziono, że aktywizuje obie półkule mózgowe wprowadzając umysł w stan równowagi. Dzięki plenerowym instrumentom na placu zabaw, dzieci i młodzież mogą spróbować gry na grających trójkątach, tybetańskich gongach, cymbałach, bębnach, dzwonach rurowych, ksylofonie i wielu innych instrumentach, których nie posiadają w domu. Muzyka tworzona na świeżym powietrzu to kreatywna i mądra forma spędzania czasu przez najmłodszych, a niejednokrotnie bywa też inspiracją do dalszej nauki muzyki.

Kolejną ważną rolą naukowych placów zabaw jest wspieranie integracji sensorycznej dzieci. Doświadczanie różnych kolorów, struktur, dźwięków doskonale poprawia funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego wspierając motorykę, funkcje emocjonalne i językowe. Dodatkowo wpływa ono na lepszą efektywność uczenia się. Urządzenie takie jak Panel sensoryczny pozwala dziecku zobaczyć świat i otaczającą przyrodę w różnych kolorach, stymuluje wzrok i percepcję,  a dodatkowo uczy poznawać różne kształty, Szumiące rury są natomiast rezonatorami zbierającymi dźwięki z otoczenia np. szum wiatru, dzięki czemu dziecko może jeszcze intensywniej poznawać dźwięki dobiegające z otaczającej go przyrody. Ciekawymi rozwiązaniami są też urządzenia łączące naukę i sensorykę, jak np. Koła i Zagadki optyczne, które pokazują jak działa nasz mózg, jak łatwo ulega złudzeniom optycznym, a przy okazji stymulują wzrok. Plac zabaw wyposażony w urządzenia sensoryczne sprawia, że zarówno rodzice i nauczyciele mogą wspierać rozwój sensoryczny dziecka przy okazji spędzając czas na zewnątrz.

To tylko niektóre możliwości stworzenia inspirującego naukowego placu zabaw współgrającego z ideą ,,edutainmentu”. Połączenie nauki, muzyki, sensoryki to świetny sposób na eksperymentowanie i zabawę na świeżym powietrzu bez konieczności wyjazdów do oddalonych setki kilometrów parków nauki i centrów rozrywki. Naukowy plac zabaw to oprócz rozrywki także interaktywne wsparcie dydaktyczne dla nauczycieli w przedszkolach i szkołach. Warto zatem przemyśleć stworzenie lub doposażenie placu zabaw w taki sposób, aby wspierał dzieci i młodzież w nauce.

Jeśli podoba Wam się “edutainment” i potrzebujecie profesjonalnego doradztwa i zaplanowania kreatywnej, naukowej przestrzeni placu zabaw w Waszej okolicy lub placówce oświaty z chęcią pomożemy! Zachęcamy tym samym do kontaktu z nami.