Otyłość wśród dzieci. Czy place zabaw mogą pomóc?

Czy istnieje związek między placami zabaw a redukcją otyłości wśród dzieci?  Istnieje coraz więcej dowodów na to, że tak jest. Liczne badania i opracowania specjalistyczne wskazują, że place zabaw pomagają utrzymać zdrową wagę z kilku powodów.

  • Place zabaw skutecznie walczą z siedzącym trybem życia i zmniejszają otyłość wśród dzieci. Kiedy dzieci nie mają dostępu do placu zabaw będą częściej oglądać telewizje lub siedzieć przez innymi ekranami. Co więcej, siedzący tryb życia często idzie w parze z podjadaniem i powodują otyłość wśród dzieci.
  • Place zabaw motywują do rozwijania umiejętności społecznych, nawiązywania przyjaźni, a te są niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dzieci, które mają przyjaciół nie czują się samotne, a co za tym idzie – rzadziej traktują jedzenie jako rozrywkę i lekarstwo na nudę. Kiedy dziecko przyjaźni się z rówieśnikami, którzy dobrze się odżywiają i są aktywni nauczy się ich nawyków, a to może pomóc w zapobieganiu otyłości (patrz broszura o zapobieganiu otyłości).
  • Place zabaw oferują wiele możliwości do zabawy i zachęcają do aktywności fizycznej. Zjeżdżalnie, huśtawki, ścianki wspinaczkowe, urządzenia sensoryczne i interaktywne angażują różne grupy mięśni, rozwijają motorykę dużą i małą umożliwiając dzieciom trening całego ciała.
  • Place zabaw sprawiają, że aktywność fizyczna to czysta radość.  Aby zachęcić dzieci do aktywności, ważne jest, aby urządzenia na placu zabaw były interesujące, pobudzające wyobraźnie i zachęcały dzieci do jak najdłuższej zabawy.

Dostęp do placu zabaw ma kluczowe znaczenie w walce z otyłością wśród  dzieci. Aby taki plac zabaw spełnił swoją rolę, musi być bezpieczny, ekscytujący i dobrze zaplanowany. Jesteśmy specjalistami w tworzeniu interaktywnych placów zabaw, a nasz unikalny sprzęt od wielu lat wspiera zabawę dzieci w przedszkolach, szkołach, parkach czy lokalnych placach zabaw. Sprawdź, co możemy zrobić dla Twojej społeczności i skontaktuj się z nami.