Masz wielkie plany i szukasz sposobów na ich sfinansowanie? Budżet Obywatelski to coś dla Ciebie.
Zależy Ci, aby w Twoim sąsiedztwie powstał naukowy plac zabaw, park doświadczeń lub ścieżka edukacyjna? Jedną z najlepszych opcji w tym przypadku jest stworzenie projektu do Budżetu Obywatelskiego.
Decydując się na stworzenie takiego projektu można zdobyć naprawdę duże pieniądze oraz stworzyć wspaniałe miejsce dla mieszkańców.
Na czym polega Budżet Obywatelski?
- mieszkańcy zgłaszają propozycje zadań do budżetu. Mogą to zrobić poprzez wypełnienie formularza online lub złożenie jego papierowej wersji w odpowiedniej instytucji (zwykle jest to Urząd Miasta). Wszystkie pomysły są analizowane przez urzędników pod kątem możliwości realizacji. Propozycja projektu musi zostać poparta pisemnie na formularzu określoną mieszkańców (najczęściej jest wymagane około 30-50 podpisów).
- propozycje budżetów, które pomyślnie przeszły weryfikację poddaje się pod powszechne i bezpośrednie głosowanie.
- projekty, które osiągnęły najlepszy wynik w głosowaniu, aż do wyczerpania puli środków przeznacza się do realizacji – wpisując je do uchwały budżetowej.
Jeśli jesteś mieszkańcem, możesz zgłosić swój pomysł w jednej z dwóch kategorii:
- Projekt lokalny: Mniejsze pieniądze/mniejsza konkurencja/ większe szanse.
- Projekt okołomiejski: Większe pieniądze/większa konkurencja/ mniejsze szanse.
Pamiętaj, że każda kategoria ma określone swoje warunki, z którymi trzeba się wcześniej zapoznać.
Twój projekt przeszedł weryfikację i dostał się do głosowania? Nie zapominaj o jego promowaniu! Jeśli Twój projekt zawiera urządzenia od Naukowych Placów Zabaw, nasi konsultanci za darmo przygotują materiały promocyjne takie jak plakat, ulotka czy informacja.
Zobacz przykłady naszych realizacji Budżetów Obywatelskich z Krakowa i Jeleniej Góry.