Bezpieczeństwo na placu zabaw – na co zwrócić uwagę planując jego budowę

Plac zabaw – miejsce rekreacji, edukacji i zabawy, gdzie najmłodsi spędzają sporą część wolnego czasu. Dlatego nie możemy zapomnieć o najważniejszej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo w tym miejscu. Konieczne jest więc poszerzanie wiedzy zarówno administratorów, zarządców, jak i rodziców, bo to na nich spoczywa obowiązek zapewnienia beztroskiej i bezpiecznej zabawy swoim pociechom.

Planujemy budowę

Pomysł i miejsce na plac zabaw to dopiero początek. Powinniśmy być przede wszystkim wyposażeni w aktualną wiedzę dotyczącą prawa budowlanego. Znajdziemy w nim informacje m.in. o tym, jaka musi być odległość placu od budynków mieszkalnych czy ulicy oraz zaplanować i zadbać o bezpieczeństwo na placu zabaw.
Jeśli plac zabaw będzie uwzględniał elementy małej architektury, to plan jego budowy będzie wymagał zgłoszenia w miejscowym wydziale architektury. Przy dużych realizacjach warto zatrudnić architekta krajobrazu, który pomoże nam w większości formalności.

Bezpieczne wyposażenie

Dobrej jakości urządzenia są zwykle droższe, dlatego spora część właścicieli i zarządców placów zabaw ulega pokusie wybrania tych tańszych, których w internecie, centrach ogrodniczych, sklepach budowlanych nie brakuje. Niestety urządzenia te różnią się od tych profesjonalnych pod wieloma względami. Przede wszystkim tym, że są dedykowane przydomowym, niepublicznym placom zabaw. Różnią się też wytrzymałością i trwałością, a także nie nadają się do montażu w ziemi, który jest wymogiem. Co więcej, producenci placów zabaw przeznaczonych do użytku publicznego powinni zapewnić nam wytyczne dot. stref bezpieczeństwa wokół urządzeń i certyfikatów zgodności z obowiązującymi normami, w szczególności PN-EN 1176 oraz 1177.

Kolo-optyczne-naped-Naukowe-Place-Zabaw

Kontrola okresowa

Upływ czasu, eksploatacja, warunki atmosferyczne – i niestety – wandalizm wymuszają konieczność okresowej kontroli i serwisowania urządzeń na placu zabaw. Przeprowadzane są zwykle trzy rodzaje kontroli.

Regularna kontrola poprzez oględziny

W trakcie takiej kontroli sprawdza się ogólny stan urządzeń, szczególnie pod kątem uszkodzeń wynikających z aktów wandalizmu. Takiego rodzaju kontrola przeprowadzana jest przez administratora terenu lub wskazanych przez niego osób. Inspekcja powinna być udokumentowana w książeczce placów zabaw lub innej pisemnej formie. Ważne aby producent sporządził listę wytycznych, na które należy zwrócić uwagę przeprowadzając kontrolę. Częstotliwość inspekcji zależy od częstotliwości, z jaką dzieci korzystają z placu zabaw, pory roku i ryzyka występowania aktów wandalizmu. Nie mniej cotygodniowa kontrola jest zalecana.

Kontrola funkcjonalna

W trakcie tego rodzaju kontroli szczegółowo sprawdza się stan urządzeń pod kątem zużycia sprzętu. W tym przypadku kontrola przeprowadzana jest przez administratora terenu lub wyznaczoną osobę. Wyniki kontroli również należy uwzględnić w dokumencie związanym z utrzymaniem placu zabaw. Kontrolę należy przeprowadzać co najmniej raz na trzy miesiące.

Coroczna kontrola podstawowa

To absolutna konieczność i powinna być przeprowadzana przy udziale specjalistów, niezależnych od właściciela lub administratora placu zabaw. W trakcie takiej kontroli sprawdzeniu podlegają stan zużycia urządzeń, stan fundamentów, nawierzchni i bezpieczeństwo sprzętów, jeśli wcześniej były wykonane ich naprawy. Za takie kontrole bierze odpowiedzialność wykonawca placów zabaw.

Naprawa urządzeń

W przypadku konieczności naprawy urządzeń, warto aby wykonała ją firma, która realizowała budowę placu zabaw. Mamy wtedy pewność, że wszystko będzie wykonane poprawnie, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i przy użyciu oryginalnych części.
Jak widać, od pomysłu do realizacji czeka na nas kilka etapów, które musimy przejść. Mając odpowiednią wiedzę, zaoszczędzimy czas i unikniemy ewentualnych problemów.

Zachęcamy również do zapoznania się ze szczegółowymi materiałami na temat bezpieczeństwa na placach zabaw.

Krajowy Rejestr Placów Zabaw
Jak zapewnić bezpieczeństwo na placu zabaw

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Bezpieczny plac zabaw – poradnik

Jeśli planujesz budowę placu zabaw, zapraszamy do kontaktu!