Czy wiesz, że według badań ludzie, którzy żyją w otoczeniu zieleni są w lepszej kondycji psychicznej i cieszą się lepszym stanem zdrowia? Dostęp do parków i placów zabaw w pobliżu miejsca zamieszkania to już nie tylko kwestia rekreacji i wygody, ale ma ogromny wpływ na poprawę jakości życia całej lokalnej społeczności. W 10 punktach dowiecie się, dlaczego warto inwestować w takie przestrzenie w mieście!
1) Stymulacja wszystkich zmysłów
Place zabaw i parki dostarczają multisensorycznych doświadczeń, które pomagają dzieciom i młodzieży efektywniej się rozwijać. Podczas zabawy na świeżym powietrzu najmłodsi wykorzystują i wzmacniają wszystkie zmysły, rozwijają umiejętności poznawcze, małą i dużą motorykę, uczą się koordynacji wzrokowo-ruchowej, równowagi, zwinności i wytrzymałości. To ważne dla lokalnej społeczności.
2) Rozwój umiejętności społecznych
Zabawa na placu zabaw uczy umiejętności społecznych: jak uczciwie dzielić się z innymi, współpracować w grupie. Dzięki zabawie dzieci uczą się podejmować decyzje, kontrolować emocje, negocjować i nawiązywać przyjaźnie. Dobrze, by plac zabaw zapewniał udaną zabawę każdemu niezależnie od wieku i poziomu sprawności. W ten sposób dzieci rozwiną empatię, tolerancję i nauczą się akceptować różnice między sobą.
3) Integracja rodziny
Parki i place zabaw dają rodzinom możliwość spędzania czasu razem. Wspólna aktywność to świetna okazja do rodzinnych i sąsiedzkich interakcji oraz okazja do budowania więzi dzięki wspólnemu działaniu. To jeden z najważniejszych powodów dla lokalnej społeczności.
4) Poprawa kondycji fizycznej
Parki i place zabaw promują aktywność fizyczną, kluczowy czynnik w walce z epidemią otyłości. Dzieci, które zmagają się z otyłością doświadczają presji społecznej i odrzucenia. Amerykańskie centrum informacji o biotechnologii wykazało w badaniu z 2012 r., że dzieci cierpiące na otyłość mają mniejsze osiągnięcia w nauce i cierpią z powodu słabej integracji z rówieśnikami. Ponadto, międzynarodowa organizacja Centrum ds. Zapobiegania chorób i prewencji – CDC, w swoich opracowaniach informuje, że 13% i nastolatków doświadcza poważnych problemów z wagą. Dostęp do osiedlowych, miejskich placów zabaw i parków zapewnia dzieciom i dorosłym odpowiednią dawkę aktywności. CDC wykazało również, że udostępnienie takich miejsc zwiększyło wzrost aktywności fizycznej społeczeństwa o 25,6%.
5) Poczucie wspólnoty
Place zabaw i parki w sąsiedztwie tworzą swobodną przestrzeń, w której mieszkańcy mogą się socjalizować i współdziałać. Zawiązują nowe przyjaźnie i rozwijają poczucie wspólnoty, które jest bardzo ważne dla utrzymania dobrego zdrowia psychicznego i poczucia przynależności. Co więcej, dostęp do miejsc rekreacji odgrywa niebagatelną rolę w walce z przestępczością nieletnich. Departament Policji w mieście Fort Myer w USA odnotował 28% spadek przestępstw z udziałem nieletnich, a nastąpił on dopiero po tym, jak miasto stworzyło ośrodek rekreacyjny w centrum jednej z biedniejszych dzielnic.
6) Ochrona powietrza
Parki w okolicy miejsca zamieszkania pomagają utrzymać czystsze powietrze. Zanieczyszczenie powietrza ma niekorzystny wpływ na dzieci, osoby starsze i osoby cierpiące na alergie, astmę lub inne problemy z oddychaniem. Drzewa zatrzymują kurz, popiół, pyłki i dym z powietrza, zanim dotrą one do płuc.
Drzewa dają również cień, który nie tylko zapewnia chłodzenie, ale blokuje rozprzestrzenianie zanieczyszczeń co bardzo jest bardzo ważne dla lokalnej społeczności. Czy wiecie, że jeden akr drzew produkuje wystarczającą ilość tlenu dla 18 osób każdego dnia?
7) Ochrona zdrowia
Badania pokazują, że nawet 10 minut spędzone na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) i wzmacnia układ odpornościowy. Zieleń ma wpływ na naszą kondycję psychiczną, a częste przebywanie na świeżym powietrzu pomaga w stanach depresyjnych. Nie bez przyczyny Australijczycy coraz poważniej podchodzi się do idei biofilii w architekturze, czego przykładem jest uprawa warzyw, kwiatów i ziół w ogrodzie na dachu kościoła St Canice`s w Sydney, która stanowi element terapii pacjentów pobliskiego szpitala psychiatrycznego. Z przeprowadzonego przez szpital monitoringu ich stanu zdrowia wynika, że życie bliżej natury poprawia ich kondycje psychiczną.
8) Wzrost wartości nieruchomości
Parki i place zabaw są dobre dla lokalnej gospodarki. Wartość nieruchomości mieszkalnych bezpośrednio sąsiadujących z parkami i placami zabaw jest zwykle większa. Badania przeprowadzone przez Instytut Gallupa w USA wykazały, że wartość działki i nieruchomości otoczonych zielenią i drzewami może wzrosnąć nawet o 33%, a wartość mieszkania w aglomeracji miejskiej znajdującego się pobliżu terenów zielonych lub chociażby parku może wzrosnąć nawet o 15%. Jednym z najważniejszych kryterium wyboru nieruchomości to dla rodzin z dziećmi dostęp do placu zabaw, na którym dziecko będzie się czuło dobrze i bezpiecznie.
9) Wsparcie ekosystemu
Parki i inne obszary przyrodnicze zapewniają siedliska dla wielu różnych form dzikiej przyrody. Każdy park ma swój własny ekosystem, a jego ochrona jest kluczowa by zahamować eskalację wymierania różnych gatunków zwierząt, która jest efektem rozrastania się miast.
10) Poprawa bezpieczeństwa dzieci
Przemyślany, atrakcyjny plac zabaw to także większe bezpieczeństwo najmłodszych, którzy mogą bawić się na świeżym powietrzu blisko domu w znanym im otoczeniu, a rodzice mają ich na oku.
Parki i place zabaw poprawiają zdrowie fizyczne i psychiczne mieszkańców w każdym wieku i tym samym jakość życia. Warto zadbać o taką przestrzeń w okolicy. Stworzenie placu zabaw lub modernizacja parku to najczęściej spory wydatek dla gminy. Dobrą informacją jest to, że od kilku lat funkcjonują tzw. Budżety Obywatelskie, dzięki którym możliwe jest uzyskanie finansowania na place zabaw i inne miejsca rekreacji dla rodzin. Planujecie stworzenie lub modernizację placu zabaw w Waszej okolicy lub placówce oświatowej? Zapraszamy do kontaktu, chętnie doradzimy, co jest ważne dla lokalnej społeczności.